Θεματική εβδομάδα - Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου

Ημέρα Ασφαλούς  Διαδικτύου

Στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας ( 5-9/2/18) υλοποιήθηκαν ενημερώσεις μαθητών της Α ,Β και Γ γυμνασίου από την καθηγήτρια Αγγλικών κα Αγγελική Γιατρά σχετικά με την ηλεκτρονική παρενόχληση, τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο και την σωστή χρήση κινητών τηλεφώνων.

Οι μαθητές παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο και ακολούθησε συζήτηση.

Εντυπώσεις μαθητών

Αυτό που μας έκανε εντύπωση και δεν το ξέραμε, είναι πως όταν χάσουμε το τηλέφωνο μας με τη βοήθεια ενός 15ψήφιου κωδικού μπορούμε να το βρούμε.

Μελίνα Σφυράκη Α4

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι υπάρχει το ψηφιακό αποτύπωμα. Επίσης δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι σε περίπτωση που αποφασίσω να διαγράψω κάποια φωτογραφία μου μπορεί κάποιος να τη βρει. Τρομερό!

Νεφέλη Γκιώνη Γ1

Νομίζω λίγοι ξέρουν ότι αν ενεργοποιήσεις το Bluetoothσε δημόσιο χώρο μπορεί να σε χακάρουν. Αυτή ήταν πολύ χρήσιμη πληροφορία.

Ειρήνη Λύκουρα Β3

Επίσης στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας(5-2 μέχρι 9-2-2018) με θέμα «περιήγηση στο διαδίκτυο με ασφάλεια» και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γριβάκου, οι μαθητές της Α’ και της Β’ Γυμνασίου ενημερώθηκαν και συμμετείχαν σε δραστηριότητες που αφορούν τη χρήση του διαδικτύου με ασφάλεια καθώς επίσης και για τους κινδύνους που εγκυμονούν.

Το πρόγραμμα της θεματικής εβδομάδας με θέμα "ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο" μου άρεσε, διότι έμαθα να μην δίνω τα προσωπικά μου δεδομένα και ακόμη πώς να μην εξαπατώμαι από παράνομες ιστοσελίδες αγορών στο διαδίκτυο.

Λυδία Λεδάκη Α2

Το πρόγραμμα της θεματικής εβδομάδας με θέμα <<ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο>> μου άρεσε, επειδή έμαθα πολλά καινούρια πράγματα για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο και πώς να προστατεύω τον εαυτό μου, καθώς και τα προσωπικά μου δεδομένα. Ακόμα, μάθαμε για τους κινδύνους του διαδικτύου και πώς να τους αποφεύγουμε.

Φένια Μαρμάνη Α2

Το πρόγραμμα της θεματικής εβδομάδας με θέμα <<ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο>> μου άρεσε, γιατί έμαθα να χρησιμοποιώ το internetμε ασφάλεια και να προστατεύομαι από αυτούς που θέλουν να με βλάψουν διαδικτυακά.

Δημήτρης Μπότσης Α2

IMG 20180208 111137