6o Highschool Petroupoli

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα του 6ου Γυμνασίου Πετρούπολης.

Το νέο blog του σχολείου μας έχει αναρτηθεί στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση και θα ενημερώνεται με τα νέα και τις δραστηριότητες του σχολείου μας:

Στο σχολείο μας, σε συνεργασία με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΣΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ,  πραγματοποιήθηκε σεμινάριο Α΄Βοηθειών, την Τετάρτη 18/5/2022.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, η οποία έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο, το σχολείο μας έχει προσκαλέσει το συγγραφέα, εκπαιδευτικό και πρωταθλητή του ακοντισμού Νίκο Μιχαλόπουλο  στις 2, 14 και 16 Μαρτίου. Μπορείτε να δείτε εδώ τη σχετική αφίσα.

Ενσυναίσθηση!

ensynaisuhsh 2

Βλέποντας τον κόσμο με τα μάτια του άλλου!!!

δείτε στο Thinglink από τη Μ. Τσαουσίδου

Επιμορφωτική συνάντηση

Σε συνεργασία με το 2ο ΚΕΔΑΣΥ Γ΄ Αθήνας, θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση – ενημέρωση – συζήτηση με τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου, ώρες 6:00μ.μ. – 7:00μ.μ.

Θέμα: «Υποστήριξη μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»

Εισηγητής: Μπουσδούνης Ιωάννης, Προϊστάμενος 2ου ΚΕΔΑΣΥ Γ΄ Αθήνας

Η επιμορφωτική συνάντηση θα περιλαμβάνει αναφορές στο θεωρητικό πλαίσιο του θέματος, θα δίνει έμφαση σε πρακτικές υποστήριξης και στη συζήτηση θα μπορούν να τεθούν συγκεκριμένα ερωτήματα από την καθημερινότητα του σχολείου.

Κοινωνική Λειτουργός στο σχολείο μας

Covid19 20 05 06 8.1 afisa1