Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας

Η τρίτη τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε στις 14/2/2018 την κινηματογραφική ταινία Το τελευταίο σημείωμα του Παντελή Βούλγαρη στο Πνευματικό Κέντρο του δήμου Πετρούπολης.

20180214 092810

20180214 092818

20180214 101455

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ   ΤΑΙΝΙΑΣ

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2018, η Γ΄ τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε, στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Πετρ/λης, την ταινία « το Τελευταίο Σημείωμα» του Π. Βούλγαρη.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Η ταινία με συγκίνησε με την δύναμη της ψυχής του πρωταγωνιστή. Μέσα από την ταινία δίνεται με ρεαλιστικό τρόπο η αυταρχικότητα και η σκληρότητα των Γερμανών προς τους Έλληνες. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η υπομονή των ανθρώπων που βρίσκονταν στο στρατόπεδο και η μεγάλη τους αφοσίωση στην πατρίδα. Συγκεκριμένα, ο πρωταγωνιστής της ταινίας, ο  Ναπολέων Σουκατζίδης υπομένει όλες τις πιέσεις των Γερμανών και του δίνεται η ευκαιρία να μην εκτελεστεί. Όμως αυτός επιλέγει να εκτελεστεί μαζί με τους συμπατριώτες του. Η γενναιότητά του με συγκίνησε ιδιαίτερα, όπως και ο ηθικός τρόπος που αντιμετώπισε την ευκαιρία που του έδωσαν οι Γερμανοί. Επίσης εντυπωσιακό ήταν και το ενδιαφέρον που έδειχναν οι Γερμανοί για τα αρχαιοελληνικά μνημεία τα οποία επιθυμούσαν να περιέλθουν στην κατοχή τους σαν λάφυρα.

ΧΟΛΕΒΑ ΜΑΡΙΑ

Η ταινία έχει ως θέμα την εκτέλεση των 200 Ελλήνων στο σκοπευτήριο της Καισαριανής το 1944. Εξιστορήθηκαν τα γεγονότα που προηγήθηκαν της εκτέλεσης, οι αιτίες και τα κίνητρα που οδήγησαν σε αυτή. Επίσης επεκτάθηκε στη ζωή στο στρατόπεδο και  στα γεγονότα της άνοιξης του 1944. Μου άρεσε πολύ η εστίαση σε ορισμένους φυλακισμένους, στην καθημερινότητά τους στο στρατόπεδο του Χαϊδαρίου, στις επιδιώξεις και τις δυσκολίες τους. Θα ήθελα να δω περισσότερες ταινίες ιστορικού περιεχομένου με αντίστοιχη ποιότητα. Η   ταινία με συγκίνησε και μου θύμισε τις καταστροφές και τις απώλειες που προκάλεσε ο Β΄ παγκόσμιος πόλεμος. Θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα την ταινία αυτή καθώς είναι εξαιρετική.

ΒΑΛΑΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ