Επίσκεψη στο εργοστάσιο Σκαγιά στις 20 & 22/2

Οι μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την βιομηχανία Σκαγιάς που παράγει τα τετράδια SKAG, κλασέρ γραφείου, και χαρτικά στις 20 και 22/2.

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης οι μαθητές μας παρακολούθησαν τις γραμμές παραγωγής όπου κατασκευάζονταν :

• τετράδια super Διεθνές,
  • κλασέρ με μεταλλικό έλασμα
  • μπλοκ ζωγραφικής – τετράδια σπιράλ

Παρακολούθησαν επίσης την τοποθέτηση λάστιχου και την δεματοποίηση φακέλων γραφείου, αλλά και την πλαστικοποίηση των κλασέρ γραφείου.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στα γραφεία της εταιρείας και ενημερώθηκαν για το οργανόγραμμα και τις δραστηριότητες της επιχείρησης και τέλος συμμετείχαν σε έρευνα αγοράς για την επιλογή των εξωφύλλων των νέων τετραδίων που θα παραχθούν από την επιχείρηση.

Εντυπώσεις των μαθητών από την επίσκεψη

Εντυπωσιάστηκα από την λειτουργία των αυτοματοποιημένων μηχανών, αλλά και από το λιγοστό ανθρώπινο δυναμικό, που έβγαζε σε πέρας τόσο μεγάλο όγκο εργασίας.

Παράλληλα αισθάνομαι ικανοποίηση που είδα ένα απλό υλικό αγαθό που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, να μεταμορφώνεται από ένα ρολό χαρτί σε ένα τετράδιο. Στη μνήμη μου έμεινε περισσότερο η ακρίβεια και η τάξη με την οποία πραγματοποιούνται όλες οι απαραίτητες εργασίες, για να επιτευχθεί το τελικό αποτέλεσμα.

(Ιάσων Σιάκκας Β4)

Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε η ποσότητα των τετραδίων που παράγονταν σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, αλλά και γενικότερα η διαδικασία κατασκευής των τετραδίων και ο τρόπος λειτουργίας της βιομηχανίας.

(Μοσχονά Δήμητρα, Μιλιάκη Βιργινία)