Άλκη Ζέη - 5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης

Το σχολείο μας δήλωσε συμμετοχή στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που διοργανώνουν οι εκδόσεις Μεταίχμιο και είναι αφιερωμένος στη σπουδαιότερη εν ζωή Ελληνίδα συγγραφέα παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας, την Άλκη Ζέη. Τα παιδιά μας θα διαβάσουν δύο βιβλία της και στη συνέχεια θα κληθούν να απαντήσουν σε ερωτηματολόγιο και να συντάξουν ένα σύντομο κείμενο με αφορμή τα όσα διάβασαν. Οι μαθητές που θα δώσουν σωστές απαντήσεις θα μπουν σε κλήρωση που υπόσχεται πλούσια δώρα με μεγαλύτερο βραβείο, βέβαια, την απόλαυση που απορρέει από την ανάγνωση. Στόχος μας, αν καταστεί εφικτό, είναι να γνωρίσουμε την Άλκη Ζέη και από κοντά, ώστε να συνεχιστεί ο διάλογος με τα παιδιά.

Τα βιβλία που θα διαβάσουν οι μαθητές μας είναι: ? Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της? και ?Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο?. Το ενδιαφέρον που εκδήλωσαν είναι εντυπωσιακό, καθώς συμμετέχουν στο Μαραθώνιο 54 παιδιά από 8 τμήματα της Β΄ και της Γ΄ τάξης.