Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου

Η εκπαιδευτικός:

Στο πλαίσιο της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, μαθητές της Β? τάξης παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο σχετικά με τη σωστή χρήση του facebook και των κινητών τηλεφώνων. Ακολούθησε συζήτηση, με τους μαθητές να ανταλλάζουν τις απόψεις τους και τις εμπειρίες τους για τους κινδύνους που θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ένας ανυποψίαστος χρήστης των νέων τεχνολογικών μέσων επικοινωνίας.

Αγγελική Γιατρά

safe internet daysafe internet daysafe internet day

Οι μαθητές:

Τα βίντεο που είδαμε ήταν πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα, μιας και μας έδωσαν πολλές πληροφορίες τις οποίες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να είμαστε πιο προσεκτικοί και πιο προστατευμένοι από τους διάφορους κινδύνους που μπορούμε να συναντήσουμε στο διαδίκτυο. Επίσης αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν όταν τα παιδιά διηγήθηκαν τις δικές τους εμπειρίες από την κακή χρήση των κινητών και του facebook.

Εύη Κασαλιά, Β'