eTwinning προγραμμα "Healthy food-healthy life" 2022-23

6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

eTwinning πρόγραμμα «Healthy food, healthy life» 2022-23

Τη φετινή σχολική χρονιά, 2022-2023, στο σχολείο μας, το υλοποιήθηκε το ευρωπαϊκό eTwinning πρόγραμμα «Healthyfood, healthylife» με θέμα το Ευ ζην της διατροφής μας.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που γίνονται στην Α’ Γυμνασίου. Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε στην ελληνική γλώσσα υπό την εποπτεία και καθοδήγηση της καθηγήτριας Αργυρώς Παπασταμάτη.

Στόχος ήταν να παράσχει στους μαθητές τις απαραίτητες πληροφορίες για να κάνουν συνειδητές επιλογές, να κατανοήσουν τις αρχές της υγιεινής διατροφής, να συνειδητοποιήσουν ότι η διατροφή αποτελεί στοιχείο του πολιτισμού μιας χώρας. Να μάθουν να συνεργάζονται αποτελεσματικά σε ομάδες για την ολοκλήρωση ενός έργου, να εξοικειωθούν με διαδικτυακά εργαλεία, να καλλιεργήσουν δεξιότητες επικοινωνίας και ασφαλούς επικοινωνίας στο διαδίκτυο, να κατανοήσουν τον ορισμό της αειφορίας σε σχέση με το φυσικό και το ανθρωπογενές περιβάλλον, να κατανοήσουν την έννοια της βιώσιμης διατροφής και να μπορούν να κάνουν διατροφικές επιλογές  με  μειωμένο περιβαλλοντικό αντίκτυπο, να αναπτύξουν δεξιότητες παρουσίασης (των αποτελεσμάτων του έργου τους), να γνωρίσουν τρόπους αναζήτησης πηγών για συλλογή πληροφοριών (βιβλία, διαδίκτυο, ζωντανή βιβλιοθήκη κ.α.).

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί των παρακάτω σχολείων:

6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης ( Παπασταμάτη Αργυρώ), ΠΓΖΣΙ ( Βρίγκα Παναγιώτα, Εξάρχου Μαρία), Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Χρυσοστόμου Λευκωσίας (Μαρούδα Ελισάβετ), Γυμνάσιο Λύκειο Ώθηση Σταμάτας ( Μανουηλίδου Ανατολή) και το 3ο Γυμνάσιο Νέας Ορεστιάδας (Καλαντζή Βασιλική, Σίμου Μαρία) και πραγματοποιήθηκε στην καινούρια πλατφόρμα eTwinningESEP.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε το ψηφιακό διαδραστικό μας περιοδικό, που δημιουργήθηκε με την εφαρμογή Βookcreator, και περιλαμβάνει όλες τις δραστηριότητες του έργου μας!

Healthy food, healthy life