ΣΧΟΛΙΚΗ  ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Η δανειστική βιβλιοθήκη του 6ου Γυμνασίου Πετρούπολης διαθέτει πάρα πολλούς τίτλους βιβλίων όλων των κατηγοριών και εξυπηρετεί τις ανάγκες των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Υπάρχουν βιβλία εκπαιδευτικά, ιστορικά, θρησκευτικά, ποιητικά και επιστημονικά. Το ενδιαφέρον των μαθητών μας προσελκύουν κυρίως τα λογοτεχνικά βιβλία της ελληνικής και ξένης λογοτεχνίας. Οι συγγραφείς που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων των παιδιών είναι η Άλκη Ζέη, η Ζωρζ Σαρή, η Διδώ Σωτηρίου, η Πηνελόπη Δέλτα αλλά και ο Ιούλιος Βερν. Ιδαίτερο τμήμα της συλλογής της βιβλιοθήκης μας είναι οι εγκυκλοπαίδειες και τα λεξικά, που αποτελούν το μη δανειζόμενο υλικό που προορίζεται για αποκλειστική χρήση εντός του σχολείου.

ΣΚΟΠΟΣ  ΤΗΣ  ΣΧΟΛΙΚΗΣ  ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Η κύρια αποστολή της σχολικής βιβλιοθήκης είναι :

• Να καλλιεργήσει τη φιλαναγνωσία και την αγάπη για το λογοτεχνικό βιβλίο
  • Να προσφέρει στους μαθητές ένα χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο γενικότερα

ΚΑΝΟΝΕΣ  ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ   ΤΗΣ  ΣΧΟΛΙΚΗΣ  ΜΑΣ  ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

• Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Μπορούμε ν’ αναζητήσουμε το υλικό που μας ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης.
  • Αν ψάχνουμε ένα συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουμε, ζητάμε τη βοήθεια της υπεύθυνης εκπαιδευτικού.
  • Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του. Μπορούμε να δανειστούμε μέχρι ένα (1) βιβλίο κάθε φορά και οφείλουμε να τα επιστρέψουμε εντός 15 ημερών.
  • Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούμε ή που έχουμε δανειστεί. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία αυτά δεν επιτρέπονται.
  • Αν χάσουμε ή καταστρέψουμε κάποιο βιβλίο, είμαστε υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουμε.
  • Δεν ανατοποθετούμε μόνοι μας τα βιβλία στα ράφια, αλλά τα αφήνουμε με τάξη στην άκρη του τραπεζιού ή σε χώρο που υποδεικνύεται από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.
  • Αν δεν παραδώσαμε το βιβλίο με τη λήξη της προθεσμίας, δεν έχουμε δικαίωμα άλλου δανεισμού. Το υλικό πρέπει να παραδίδεται αυτοπροσώπως στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό.
  • Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε επιστρέψει (ή σε περίπτωση απώλειας να έχουμε αντικαταστήσει) το υλικό που δανειστήκαμε μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς.

library

20180222 091449