Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός: Το σχολείο ενημερώνεται για τα ΕΠΑΛ από καθηγητές του ΕΠΑΛ Πετρούπολης

Η εκπαιδευτικός:

Την Τρίτη, 10-3-2015, το σχολείο μας φιλοξένησε καθηγητές από το 1ο ΕΠΑΛ Πετρούπολης, οι οποίοι κλήθηκαν να παρουσιάσουν στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο σχολείο τους.

Οι καθηγητές του 1ου ΕΠΑΛ Πετρούπολης που παρουσίασαν τις ειδικότητες που λειτουργούν στο σχολείο τους ήσαν οι:

• Μπόλης Θωμάς (τομέας πληροφορικής)
  • Δεκουλάκος Νίκων (τομέας οικονομίας και διοίκησης)
  • Ρίζος Δημήτριος (τομέας μηχανολογίας)
  • Φίλη Αγγελική (τομέας ηλεκτρολογίας)

Με τη χρήση του Powerpoint και σχετικών videos οι καθηγητές ανέλυσαν τα μαθήματα που διδάσκονται στο ΕΠΑΛ, τις δυνατότητες που έχουν οι απόφοιτοι για σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά και τις επαγγελματικές διεξόδους.

Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς καλούνται να πάρουν μια μεγάλη απόφαση: εάν θα ακολουθήσουν το Γενικό Λύκειο ή το Επαγγελματικό Λύκειο, οπότε η έγκυρη και αξιόπιστη πληροφόρηση κρίνεται αναγκαία.

Η καθηγήτρια του ΣΕΠ

Φραντζέσκα Χάνου

epal sxoleio 10 03 2015

Οι μαθητές:

Μου άρεσε η παρουσίαση από τους καθηγητές του ΕΠΑΛ και περισσότερο ο τομέας της Μηχανολογίας που με ενδιαφέρει.

Γιώργος, Γ?5

Ήταν πολύ επεξηγηματικοί και αναλυτικοί.

Ερμίνα, Γ?5

Θα προτιμούσα η ενημέρωση να γινόταν μέσα στα εργαστήρια, βλέποντας από κοντά τα μηχανήματα και τον τρόπο διδασκαλίας.

Χρήστος, Γ?4

Η ενημέρωση με τη χρήση του Powerpoint  ήταν ενδιαφέρουσα και διαδραστική.

Ελένη, Γ?2