Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός επιτόπου! (στη Σχολή Ικάρων)

Η εκπαιδευτικός:

Στο πλαίσιο του μαθήματος του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, το σχολείο μας οργάνωσε εκπαιδευτική επίσκεψη για τους μαθητές της Γ? τάξης στη σχολή Ικάρων και στο Μουσείο Αεροπορίας στο Τατόι. Μετά την ξενάγηση ακολούθησε λεπτομερής συζήτηση για τα θετικά και αρνητικά σημεία του στρατιωτικού επαγγέλματος.

Φραντζέσκα Χάνου, Κοινωνιολόγος

ikarwn 09 12 2014

Οι μαθητές:

Ευχαριστήθηκα την ξενάγηση στο μουσείο της σχολής.

Στεφανία, Γ?5

Μου άρεσε που μας παρουσίασαν το καθημερινό τους πρόγραμμα και τα καθήκοντά τους μέσα στη σχολή.

Ελένη, Γ?5

Αυτή η επίσκεψη μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε ένα καινούργιο επάγγελμα που ίσως να ακολουθήσουμε.

Νάταλι, Γ?2

Με εντυπωσίασε η στολή τους.

Μάρθα, Γ?5

ikarwn 09 12 2014

Η σχολή Ικάρων είναι το ανώτατο στρατιωτικό εκπαιδευτικό ίδρυμα που προμηθεύει την Ελληνική πολεμική αεροπορία με αξιωματικούς. Η εκπαιδευτική εκδρομή στη σχολή που προγραμματίστηκε για την τρίτη τάξη ήταν καταπληκτική.

Αρχικά μας πήγαν στο χώρο όπου γίνονται τα μαθήματα και μας ενημέρωσαν για τη δράση και το σκοπό της σχολής και απάντησαν στις απορίες μας. Στη συνέχεια μας ξενάγησαν στο μουσείο με τα αεροσκάφη. Εκεί μας είπαν την ιστορία μερικών αεροπλάνων και των μηχανών τους και αργότερα μας άφησαν χρόνο για να τα δούμε και να βγάλουμε φωτογραφίες (φυσικά και με τους Ικάρους).

Στο τέλος, βγήκαμε έξω στο χώρο που προσγειώνονται και απογειώνονται τα αεροπλάνα. Όλα τα παιδιά έμειναν ευχαριστημένα από αυτή την επίσκεψη και ελπίζουμε να ξανά έχουμε την ευκαιρία να βρεθούμε στη σχολή Ικάρων.

Οι μαθήτριες του Γ?3: Μάρθα Παπαγιαννοπούλου, Αλίκη Παλιούρα, Πούλια Μπουλαξή, Σταυρούλα Νικολάου

Επισκέψεις πραγματοποιούνται κάθε χρόνο. Για τις πιο πρόσφατες δείτε περισσότερα στον σύνδεσμο: http://6gym-petroup.att.sch.gr/autosch/joomla15/index.php/activities/events/240-ekpaideftiki-episkepsi-sti-sxoli-ikaron