ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΡΓΟ etwinning 2019-20

Ευρωπαϊκόέργο eTwinning 2019 - 2020  “Safe Online, Safe in Life”.

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και της Νεοελληνικής Γλώσσας, οι μαθητές του τμήματος Β1 με υπεύθυνες καθηγήτριες  την κ. Γιατρά και την κ. Αλεξοπούλου παίρνουν μέρος στο Ευρωπαϊκό έργο eTwinningSafeOnline, SafeinLife”, «Ασφαλείς στο Διαδίκτυο, Ασφαλείς στην Ζωή».

Στόχος του έργου είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ψηφιακής ασφάλειας καθώς και η διεύρυνση της γνώσης των κοινωνικών προβλημάτων που ανακύπτουν από την εσφαλμένη χρήση του Διαδικτύου παγκοσμίως. Επίσης οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την Αγγλική γλώσσα σε συνθήκες αυθεντικής επικοινωνίας και να βελτιώσουν τις ικανότητες τους στην χρήση των ΤΠΕ. Παράλληλα θα προβληματιστούν και μέσα από την αλληλεπίδραση θα αναπτύξουν τεχνικές αυτοβοήθειας και αυτοελέγχου.