ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΜΑΣ PROJECT!

Οι μαθητές του τμήματος Β3 στο μάθημα των Αγγλικών με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γριβάκου συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με θέμα:          Whyviolence?” «Γιατί βία;» Η βασική ιδέα του έργου μας είναι να ξεκινήσουμε μια ευρωπαϊκή συνεργασία για να βελτιώσουμε τις επικοινωνιακές μας ικανότητες στα αγγλικά με τη χρήση των ΤΠΕ. Συγκεκριμένα, θα θέλαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας για το θέμα της βίας σε όλες τις μορφές της. Θα θέλαμε να τους ενθαρρύνουμε να σκεφτούν τη βία στο σπίτι - είτε λεκτική ή σωματική βία στο σχολείο, βία σε ηλεκτρονικά παιχνίδια, βία στα παραμύθια, βία στη δουλειά, βία σε ποδοσφαιρικούς αγώνες. Αντικείμενο συζήτησης αποτελεί και η βία σε σχέση με τον  ρατσισμό, φανατισμό και την τρομοκρατία. Ο στόχος του προγράμματος είναι να  κάνει τους μαθητές να αναρωτιούνται και να ανταλλάσσουν ιδέες για το τι προκαλεί τη βία που μας περιβάλλει και να διερευνήσουμε τους πιθανούς τρόπους περιορισμού του σε όλα τα επίπεδα.