Ενημέρωση των μαθητών της Β’ και Γ’ Γυμνασίου σχετικά με το θέμα της διαδικτυακής ασφάλειας

Η ενημέρωση των μαθητών του 6ου Γυμνασίου Πετρούπολης για την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο, ολοκληρώθηκε με τις παρουσιάσεις στο αμφιθέατρο του σχολείου μας την Πέμπτη 21 Μαρτίου για την Γ’ τάξη, καθώς και την Πέμπτη 4 Απριλίου για την Β΄τάξη. Η ενημέρωση οργανώθηκε σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κρήτης, στο πλαίσιο της δράσης “esafetylabel.” Τα θέματα του εθισμού και της σωστής χρήσης του διαδικτύου που παρουσιάστηκαν, προβλημάτισαν και συζητήθηκαν από τους μαθητές. Έμφαση δόθηκε και στο φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού καθώς και των διαστάσεων που έχει πάρει στην Ελληνική κοινωνία.

Άς δούμε τα σχόλια των μαθητών:

«Η παρουσίαση αυτή μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη και ενημερωτική, ενώ ταυτόχρονα με άφησε και προβληματισμένη λόγω των πολλαπλών διαδικτυακών κινδύνων που προβλήθηκαν. Δεν είχα καν φανταστεί πόσες παγίδες κρύβονται στον ψηφιακό κόσμο».

«Η παρουσίαση μου φάνηκε πάρα πολύ χρήσιμη διότι με ενημέρωσε για διάφορους κινδύνους που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Αυτό επίσης με έκανε να καταλάβω ότι πρέπει να είμαι ποιο προσεκτική με αυτό. Επιπλέον με άφησε έκπληκτη διάφορα προβλήματα που έχουν αντιμετωπίσει πολλά παιδιά. Αυτό το πρόγραμμα μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο και θα ήθελα να παρακολουθήσω και άλλου είδους τέτοια προγράμματα».