Εορτασμός Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2019

bebaivsi ekpaodeytikou

Vevaiwsh Yposthrikth-page0001

Εορτασμός Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2019

Στα πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2019, οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β1, Β3, Β4, ενημερώθηκαν για τις έννοιες του ψηφιακού αποτυπώματος, της διαδικτυακής φήμης και εξέφρασαν τις απόψεις τους για τις αξίες που θα πρέπει να έχει ο σωστός ψηφιακός πολίτης. Εμπνεόμενοι από το σλόγκαν της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο», οι μαθητές φιλοτέχνησαν αφίσες με το λογότυπο του συνθήματος, δουλεύοντας ομαδικά ή ατομικά. Τα πόστερ αναρτήθηκαν σε ειδικούς χώρους του σχολείου την 5η Φεβρουαρίου, Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.

Το βραβευμένο έργο δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες του Α2Μαραγκού Ραφαέλα, Σιορίγκα Βασιλική, Νόνα Χριστίνα και Χαζαριάν Μελίνα.

Επίσης οι μαθητές του Β1, δημιούργησαν ευφάνταστες αφίσες με κόμικς και μηνύματα για τον εθισμό στο Διαδίκτυο, αφού είχε προηγηθεί παρακολούθηση σχετικών βίντεο και συζήτηση στην τάξη.

Οι δράσεις εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου οργανώθηκαν από τις καθηγήτριες: κα Γιατρά, κα Γκουβιέρου, κα Γριβάκου και κα Βαρβατσούλη.

Ακολουθούν φωτογραφίες του βραβευμένου λογότυπου καθώς και άλλων έργων που διακρίθηκαν

.

comic