Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην πινακοθήκη Κουβουτσάκη (26/2/2020)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΟΥΒΟΥΤΣΑΚΗ

Την Τετάρτη 26/2/2020 τα τμήματα Α3 και Α4 του σχολείου μας επισκέφθηκαν την πινακοθήκη Κουβουτσάκη στην Κηφισιά. Εκεί  οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε  πολλά έργα ελλήνων και ξένων ζωγράφων και εντυπωσιάστηκαν από τα χρώματα και τις εικόνες που αναπαριστούσαν.Αρχηγός της επίσκεψης ήταν η κ. Σφήκα Βαρβ., εικαστικός και  συνοδοί η κ. Γριβάκου Ελπ. και η κ. Παναγοπούλου Ελ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Η χτεσινή μας επίσκεψη στην πινακοθήκη Κουβουτσάκη ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία που θα μου άρεσε να ξαναζήσω. Μέσα από την ξενάγηση μάθαμε για τα έργα πολλών ζωγράφων. Επίσης είδαμε και σχολιάσαμε κάποια μικρά αγάλματα που υπήρχαν στην έκθεση. Στο τέλος της ξενάγησης παίξαμε ένα παιχνίδι όπου έπρεπε να βρούμε το ζωγράφο στους πίνακες που μας έδειχναν. Ήταν από τις πιο όμορφες εκδρομές που έχουμε πάει!

Νάσια Φωτούδη  Α4

Αυτό που  μου έκανε εντύπωση από την πινακοθήκη Κουβουτσάκη ήταν ένας  πίνακας ο οποίος έδειχνε έναν ποδοσφαιριστή καθώς και το παιχνίδι που παίξαμε στο τέλος με το άλλο τμήμα. Επίσης εντύπωση  μου έκαναν οι πίνακες του Άγγελου που ήταν όλοι ζωγραφισμένοι σαν να είναι στο διάστημα.

Παναγιώτης Κορμάς  Α3

Την Τετάρτη επισκεφθήκαμε μια πινακοθήκη στην Κηφισιά. Οι  άνθρωποι της ήταν ευγενικοί και φιλόξενοι. Οι πίνακες ήταν αρκετά ενδιαφέροντες και εντυπωσιακοί. Είχαν διάφορες απεικονίσεις όπως έναν ποδοσφαιριστή, τα φαγιούμ που τα είχαμε πει και στο μάθημα των θρησκευτικών. Ο πίνακας που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ένας που απεικόνιζε μια πόλη αλλά μια γωνία του ήταν γεμάτη με άσπρο χρώμα. Η εκδρομή ήταν εξαιρετική διότι μάθαμε για πολλούς ζωγράφους.

Κωνσταντίνος Τσακτάνης  Α4

20200226 101923