ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ 2020

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ (ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ)

Την Πέμπτη 13/2/2020 η  Β΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Ευγενίδειο Ίδρυμα –Πλανητάριο- όπου παρακολούθησε εκπαιδευτική προβολή με θέμα   « Βόρειο Σέλας και Διαστημικές καταιγίδες». Οι μαθητές  εντυπωσιάστηκαν με το θέμα  και  παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την προβολή. Υπεύθυνος της επίσκεψης ήταν ο κ. Σινάνης Χρ. φυσικός και συνοδοί καθηγητές οι κ.Μαρίνος Ιω. ,κ.Κόκκαλη Α. ,κ. Γιατρά Αγγ., κ.Καλλιντέρη Ευ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Όταν πληροφορηθήκαμε για την εκδρομή στο Πλανητάριο όλοι ενθουσιαστήκαμε. Πράγματι περάσαμε υπέροχα και η προβολή μας φάνηκε μαγική και μας έλυσε αρκετές απορίες σχετικά με τις διαστημικές καταιγίδες και τη δημιουργία του βορείου Σέλας. Οι υπεύθυνοι ήταν πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι. Ελπίζουμε να ξαναπάμε.

Παναγοπούλου Εύη  Β2

Ήμουν πολύ ενθουσιασμένος όταν φτάσαμε. Όταν μπήκαμε μέσα υπήρχε μια τεράστια σφαίρα που μας έδειχνε τους πλανήτες και το Βόρειο Σέλας. Δεν μου άρεσε που διήρκεσε λίγο αν και αυτό το λίγο ήταν απίστευτο! Θα ήθελα  να ξαναπάω στο μέλλον!

Ντοχάς Χρήστος Β2

Από την επίσκεψή μας στο Ευγενίδειο Ίδρυμα μου έμειναν μόνο ευχάριστες αναμνήσεις. Το θέμα της προβολής -τα διαστημικά φαινόμενα και το βόρειο σέλας –ήταν πολύ ενδιαφέρον  και  δεν το  είχα ξανακούσει. Με εντυπωσίασε ιδιαίτερα η έντονη δραστηριότητα του ήλιου η οποία επηρεάζει τους άλλους πλανήτες και τη γη δημιουργώντας αυτό το καταπληκτικό φαινόμενο στους πόλους. Αυτή η παρουσίαση μου άρεσε πολύ και ελπίζω να επαναληφθεί στο μέλλον.

Βασιλέρη Αναστασία  Β1

Μια από τις πιο ενδιαφέρουσες εκδρομές αυτής της χρονιάς ήταν αυτή στο Πλανητάριο. Αρχικά η υποδομή του ιδρύματος ήταν σύμφωνη με την «τελευταία λέξη» της τεχνολογίας όχι μόνο ο θόλος αλλά και οι περιβάλλοντες χώροι. Επιπλέον η εμπειρία και το θέαμα ήταν μοναδικά καθώς μέσω της εικονικής πραγματικότητας μας επιμόρφωνε και μας ψυχαγωγούσε παράλληλα. Συμπερασματικά ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και μακάρι να επαναληφθεί.

Κουκάς Κυριάκος Β1

20200213 120216