ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ - ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΜΕΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μέσω της δράσης Καλλιεργώντας την ενσυναίσθηση οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου προσέγγισαν την έννοια της διαφορετικότητας και του αποκλεισμού με βιωματικό και αυθεντικό τρόπο, μπαίνοντας στη θέση προσώπων που βιώνουν ανάλογες καταστάσεις. Ειδικότερα πραγματοποιήθηκε συζήτηση μέσω καθοδηγούμενου διαλόγου, ώστε οι μαθητές, αξιοποιώντας την Ενσυναίσθηση, να αντιληφθούν την έννοια της Διαφορετικότητας και να μοιραστούν προσωπικές εμπειρίες και βιώματα. Με τη βοήθεια της τεχνικής της δραματοποίησης αναπαραστάθηκε ο αποκλεισμός ενός εφήβου από ομάδα συνομηλίκων, ενώ ακολούθησαν θεατροπαιδαγωγικές τεχνικές προσομοίωσης της κινητικότητας τυφλών ατόμων (όπου μαθητές με καλυμμένα μάτια καθοδηγούνταν από συμμαθητές τους) και αναγνώρισης προσώπων μέσω της ψηλάφησης και της αφής. Ακολούθησε σχολιασμός και ανταλλαγή απόψεων.

Στο πλαίσιο της ίδιας δραστηριότητας υποδεχτήκαμε στο σχολείο τον κ. Ευάγγελο Αυγουλά, δικηγόρο, που πάσχει από απώλεια όρασης τον οποίο οι μαθητές περιέβαλαν με ανυπόκριτο ενδιαφέρον και ανέπτυξαν έναν γόνιμο και αυθόρμητο διάλογο μαζί του. Ενδιαφέρθηκαν για τον τρόπο που διαχειρίζεται την καθημερινότητά του και για την επαγγελματική του σταδιοδρομία. Ο κ. Αυγουλάς τους πρόσφερε ένα υπόδειγμα θάρρους, επιμονής, αποφασιστικότητας και προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο παρά τις αντιξοότητες. Τη δραστηριότητα ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση και ανάπτυξη προβληματισμού, όπου εκφράστηκαν σχόλια, σκέψεις και συναισθήματα.