ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Την Πέμπτη 18 Μαΐου, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας μαθητές και μαθήτριες της έκτης τάξης του 1ου Δημοτικού σχολείου Πετρούπολης, συνοδευόμενους/ες από τις εκπαιδευτικούς της τάξης. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο σχολείων, προκειμένου να  διευκολυνθεί  η ομαλή μετάβαση των παιδιών από το δημοτικό στο γυμνάσιο, έτσι ώστε οι μαθητές/τριες  να είναι όσο το δυνατό καλύτερα προετοιμασμένοι/ες  και να διαθέτουν τα απαραίτητα εφόδια για να κάνουν το βήμα αυτό χωρίς φόβους και άγχος.   Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και στις αίθουσες διδασκαλίας και ενημερώθηκαν από μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης του Γυμνασίου, για θέματα  φοίτησης και λειτουργίας του σχολείου ενώ απαντήθηκαν και ερωτήσεις σχετικά με τις προσδοκίες και τις ανησυχίες τους. Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές και τις μαθήτριες  της Α΄Τάξης του σχολείου μας Σπατούλα Ελένη, Τσιούλο Παναγιώτη, Γιάνναινα Βασιλική, Ντάλλα Ιωάννα, Μαδεντζίδη Παύλος, για την άψογη παρουσίασή τους!!!

Πρωτάκια μας, σας περιμένουμε με μια ζεστή αγκαλιά, να σας υποδεχτούμε  στο σχολείο μας την επόμενη σχολική χρονιά!!!

20230518 101103

20230518 1303151