ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Με αφορμή την 6η Μαρτίου η οποία έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο, επισκέφθηκε το σχολείο μας -τις 2 Μαρτίου για την Α τάξη, τις 14 Μαρτίου για τη Β τάξη , και τις 15 Μαρτίου για την Γ τάξη- ο κ. Νίκος  Μιχαλόπουλος, πρωταθλητής στον ακοντισμό και συγγραφέας παιδικών βιβλίων ο οποίος τα τελευταία χρόνια διδάσκει σε κοινωνικά ευαίσθητες ομάδες όπως τσιγγανόπαιδες και παλιννοστούντες .                      Ο κ. Μιχαλόπουλος πραγματοποίησε ομιλίες με θέματα τη διαφορετικότητα, τη δύναμη του ονείρου στη ζωή μας, το bullying στο σχολείο, τις αξίες της ζωής μέσα από τον αθλητισμό καθώς και για την άσκηση και τη σωστή διατροφή. Οι ομιλίες του ενθουσίασαν τους μαθητές και τους έδωσαν σωστά παραδείγματα για τη σχολική ζωή τους και το μέλλον τους.