3 ΙΕΡΑΡΧΕΣ: ΡΗΣΗ ΣΕ ΕΙΚΟΝΕΣ

Από τις 2/2/2022 έως τις 4/2/2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτική δράση με αφορμή την γιορτή των Τριών Ιεραρχών.

Η δράση βασίστηκε σε σχέδιο εργασίας, στο οποίο συμμετείχε η πλειοψηφία των μαθητών των του σχολείου, με θέμα «Οι τρείς Ιεράρχες: ρήσεις σε εικόνες». Οι μαθητές του σχολείου εργαζόμενοι σε ομάδες ή ατομικά επέλεξαν ρήσεις των Τριών Ιεραρχών, το νόημα των οποίων επιχείρησαν να αποδώσουν με εικόνες. Τις αφίσες τους τοποθέτησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου δημιουργώντας τον δικό τους εκθεσιακό χώρο.

Κάθε τμήμα του σχολείου αφιέρωσε μια διδακτική ώρα προκειμένου να περιηγηθεί στην έκθεση. Την περιήγηση ακολούθησε προβολή βίντεο-αφιερώματος στους Τρεις Ιεράρχες και συζήτηση με τους μαθητές, η οποία αφορούσε τις εντυπώσεις τους από τη συμμετοχή τους στη δράση. Η δράση βασίστηκε στο τρίπτυχο Λόγος-Εικόνα-Μουσική προκειμένου να δημιουργηθεί η κατάλληλη συνθήκη, η οποία θα συνέβαλε στην καλύτερη πρόσληψη των νοημάτων.

Η δράση αποτέλεσε μια αφορμή να αναδειχθεί η προσφορά των Τριών Ιεραρχών διαχρονικά και να επικοινωνήσουν οι μαθητές του σχολείου μέσω των έργων τους πραγματοποιώντας μετά από αρκετό καιρό την «έξοδο» από την τάξη και την επικοινωνία με όλα τα μέλη της σχολική κοινότητας.

3  2

3  3