Επίσκεψη συγγραφέων στο σχολείο μας

Στις 17/12/2018 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο συγγραφέας κ. Νίκος Μιχαλόπουλος. Με αφορμή το βιβλίο του «Θες να παίξουμε;» συνομίλησε με τα παιδιά της Α΄ Γυμνασίου γύρω από το θέμα του σχολικού εκφοβισμού, απάντησε σε απορίες τους και αναπτύχθηκε μεταξύ τους ένας δημιουργικός διάλογος που τελικά κατέληξε στο συμπέρασμα ότι πρέπει να αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα των ανθρώπων.

Ας δούμε ποια γεύση άφησε στους μαθητές μας η επαφή τους με τον κ. Μιχαλόπουλο:

«Ο Νίκος Μιχαλόπουλος είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος …. Στο μυαλό μου έμεινε μία φράση που μας είπε: Τα παραμύθια είναι για να κοιμίζουν τα παιδιά και να ξυπνάνε τους μεγαλύτερους.»

Μυρτώ Αναγωστοπούλου Α1

«Μας μετέδωσε το μήνυμα ότι άμα ήμασταν όλοι ίδιοι , η κοινωνία δε θα είχε ενδιαφέρον. Σε μια πλουραλιστική κοινωνία πρέπει να υπάρχουν πολλές απόψεις.»

Παναγιώτα Κιούση   Α1

Στις 20/12/2018 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα κ . Στέργια Κάββαλου. Η κ. Κάββαλου με αφορμή το βιβλίο της «Η δυστυχία του να είναι κανείς μαθητής» συζήτησε με τους μαθητές της Β΄και Γ΄Γυμνασίου πάνω στο επίκαιρο θέμα του σχολικού εκφοβισμού και στη συνέχεια οι μαθητές της απηύθυναν ερωτήσεις σχετικές με την ίδια, το συγγραφικό της έργο και τη συγγραφή γενικότερα.

Ακολουθούν οι εντυπώσεις των μαθητών μας:

«Ήταν διαφορετική από άλλους συγγραφείς που έχω δει και είναι προσαρμοσμένη στην εποχή μας σε σύγκριση με άλλους που παραμένουν στη δικιά τους»

Μαρίνα Τσιατήρη   Γ5

«Η παρουσίαση ήταν πολύ ωραία. Η συγγραφέας έθιξε πολλά σημαντικά ζητήματα όπως του εκφοβισμού.»

Κωνσταντίνος Φούκας   Γ5

Αποτέλεσμα εικόνας για καββαλου συγγραφεασ

Αποτέλεσμα εικόνας για νικοσ μιχαλοπουλοσ συγγραφεασ

IMG 20181217 092959