Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας στο ΣΙΝΕ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ

Η δευτέρα τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε στις 10/12/2018 στο Δημοτικό Κινηματογράφο Κορυδαλλού <<Σινέ Παράδεισος>> την ιταλική δραματική κωμωδία του Ρομπέρτο Μπενίνι  <<Η Ζωή εΕίναι Ωραία >>(La Vita e Bella). Μετά το τέλος της παράσταση, δόθηκε ερωτηματολόγιο σε ορισμένους απο τους μαθητές που παρακολούθησαν την παράσταση. Παρακάτω παραθέτουμε τις απαντήσεις μιας μαθήτριας μας στις ερωτήσεις του ερωτηματολογίου:

Life is beautiful ver1.jpg

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Που πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη: Στον Δημοτικό Κινηματογράφο Κορυδαλλού

Πότε; Στις 7 Δεκεμβρίου 2018

Ποια τμήματα έλαβαν μέρος; Β1, Β2 ,Β3, Β4, Β5

Τι καινούριο είδα σε αυτή την επίσκεψη; Βλέποντας αυτή την ταινία είδα πόσο σκληρή είναι η εποχή του πολέμου, τα βασανιστήρια που δέχθηκαν πολλοί αθώοι άνθρωποι. Και την προσπάθεια που χρειάζεται να καταβάλλεις για να επιζήσεις.

Τι μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση; Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ο πρωταγωνιστής της ταινίας, ο οποίος έπαιζε πολύ ρεαλιστικά και χάρις σε αυτόν η ταινία είχε περισσότερη δραματικότητα και εκφραστικότητα.

Τι θα ήθελα να ξαναδώ από αυτά που είδα σήμερα; Από αυτά που είδα σήμερα θα ήθελα να ξαναδώ όλη την ταινία από την αρχή γιατί ήταν πραγματικά υπέροχη και σου περνούσε σημαντικά μηνύματα.

Πώς αισθάνομαι μετά από αυτή την επίσκεψη; Μετά από αυτή την επίσκεψη νιώθω συγκλονισμένη από τις συμπεριφορές ανθρώπων αλλά και από το γεγονός ότι δεν έχουν ούτε ίχνος ευαισθησίας για τους συνανθρώπους του, είτε είναι μικρά παιδιά είτε ηλικιωμένοι.

Τι μου έμεινε περισσότερο στη μνήμη που θα ήθελα να μοιραστώ; Αυτό που θα ήθελα να μοιραστώ και μου έμεινε περισσότερο στη μνήμη είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν τα παρατάνε σε κάθε δυσκολία που θα συναντήσουν αλλά θα προσπαθήσουν να πετύχουν το καλύτερο που μπορούν.