Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φωταερίου (21/5/2018)

Την Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 η Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησε την τελευταία διδακτική της επίσκεψη για φέτος στο μουσείο Φωταερίου στο Γκάζι, στο κέντρο της Αθήνας.

Εντυπώσεις μαθητών:

Αν και προσωπικά είχα ξαναεπισκεφτεί τον συγκεκριμένο χώρο, το παλιό εργοστάσιο φωταερίου δεν παύει ποτέ να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.

Η επίσκεψή μας συνοδεύτηκε από ξενάγηση στον χώρο, όπου μάθαμε τα κυριότερα για την παρασκευή του φωταερίου στην Αθήνα. Μέσα από την περιήγησή μας στις εγκαταστάσεις, η ξεναγός μάς καθοδήγησε από την καύση του λιθάνθρακα στην διάθεση του φωταερίου πριν την άφιξη του ηλεκτρικού ρεύματος στην Αθήνα.

Αρκετή εντύπωση μου έκανε ο τρόπος που το εργοστάσιο έχει μετατραπεί σε πολυχώρο: το σύμπλεγμα κτιρίων (μάθαμε ότι το εργοστάσιο διέθετε ξεχωριστό κτίριο για κάθε στάδιο παραγωγής, ώστε να μετριαστεί η έκταση τυχόν ατυχήματος) το κάνει ιδανικό για τη φιλοξενία εκθέσεων και τη διεξαγωγή άλλων εκδηλώσεων.

Εν συντομία, η επίσκεψη στο Μουσείο Φωταερίου ήταν μια ευχάριστη, ενδιαφέρουσα εμπειρία, που σε συνδυασμό με τον καλό καιρό και την καλή διάθεση όλων όσων συμμετείχαν, την έκαναν αξέχαστη.

Βαλάκα Ελευθερία, Γ1