Εκπαιδευτικη επίσκεψη στη Βουλή 10/5/2018

Η Γ΄ τάξη του Γυμνασίου μας επισκέφτηκε στις 10 Μαΐου 2018 το κτίριο της ελληνικής Βουλής. Οι μαθητές είδαν σχετικό βίντεο που αφορούσε την ιστορία του κτιρίου και περιηγήθηκαν στην αίθουσα συνεδριάσεων και στους υπόλοιπους επισκέψιμους χώρους.

Οι μαθητές είπαν σχετικά:

Την Πέμπτη 10 Μαΐου η Γ΄ γυμνασίου πραγματοποίησε επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων. Αρχικά μας έδωσαν γενικές πληροφορίες για το κτίριο και την ιστορία του αλλά και για το πολίτευμα της Ελλάδας. Στη συνέχεια, μας οδήγησαν στην αίθουσα Βενιζέλου όπου ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε η ζωφόρος που στόλιζε τους τοίχους ,στην οποία απεικονίζονται με χρονολογική σειρά γεγονότα από τν Επανάσταση του 21 έως τον ερχομό του Όθωνα. Επιπλέον, επισκεφτήκαμε την αίθουσα που φιλοξενεί μια έκθεση αφιερωμένη στον Ιωάννη Καποδίστρια. Κατόπιν οδηγηθήκαμε στην αίθουσα της ολομέλειας της Βουλής ,όπου είχαμε την ευκαιρία να καθίσουμε στα βουλευτικά έδρανα, όσο η ξεναγός μάς πληροφορούσε για τη συγκεκριμένη αίθουσα. Ο χώρος ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός και φωτεινός. Τέλος, μεγάλη εντύπωση μας έκανε και η σκάλα , η οποία έχει διατηρηθεί σε άψογη κατάσταση από την εποχή που ήταν η βασιλική κατοικία του Όθωνα. Τα παχιά κόκκινα χαλιά σε συνδυασμό με την ιδιαίτερη κατασκευή της μας έδιναν την εντύπωση ότι βρισκόμασταν στα ανάκτορα της εποχής εκείνης.

Μαρία Χολέβα Γ4

20180510 1131181