Εκπαιδευτική επίσκεψη στο μουσείο Πυροσβεστικής 28-4-2017

Επίσκεψη στο Μουσείο της Πυροσβεστικής

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία του Πυροσβεστικού Σώματος μέσα από παρουσίαση, φωτογραφικό υλικό και εκθέματα. Στην έκθεση συμπεριλαμβάνονταν οι στολές, τα κράνη και τα υποδήματα των πυροσβεστών σήμερα ανά τον κόσμο, αλλά και παλαιότερων ετών, τα οποία κρίθηκαν ακατάλληλα ή έχριζαν βελτίωσης.

Ένας ακόμη στόχος που επιτεύχθηκε είναι η ενημέρωση των μαθητών για την προσφορά και τις αρμοδιότητες της Πυροσβεστικής, η οποία επεκτείνεται και σε άλλους τομείς, πέρα από τον έλεγχο μιας πυρκαγιάς. Οι εισηγητές είχαν την διάθεση να μοιραστούν κάποιες εμπειρίες με τους μαθητές, γεγονός που καθήλωσε τους τελευταίους και παρακολούθησαν με ενδιαφέρον, θέτοντας και ερωτήσεις στους εν ενεργεία πυροσβέστες. Ταυτόχρονα αφυπνίστηκαν όσον αφορά στην πρόληψη πυρκαγιών σε δάση και κατοικημένες περιοχές, καθώς και τροχαίων ατυχημάτων.

Τέλος, δόθηκαν σαφείς οδηγίες για τον τρόπο, με τον οποίο είναι σε θέση ο κάθε πολίτης να βοηθήσει το Πυροσβεστικό Σώμα και ως εκ τούτου κάποιον συμπολίτη του που κινδυνεύει, αφού η αποτελεσματική συνεργασία επιφέρει ψυχραιμία και καλύτερα αποτελέσματα.

Οι μαθητές μας δήλωσαν:

Από την πυροσβεστική μου έμεινε η περιγραφή της ζωής των πυροσβεστών, με πόση αφοσίωση και αγάπη εργάζονται και προστατεύουν τους ανθρώπους από ατυχήματα. Αντέχουν ακόμη και αν μέσα από ένα δυστύχημα ή μία φωτιά αναγκαστούν να σώσουν τον πατέρα τους ή την μητέρα ή έναν φίλο τους.

Θα ήθελα να ξαναδώ τις στολές τους.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ημερολόγιο που κρατούν.

Περισσότερο από όλα μου έμεινε το φοβερό μπουγέλο με τις μάνικες.

Νίκη Λύκουρα, Α3, Ροδούλα Γκίνη, Α2

IMG 2025