Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο Ελευσίνας 26-4-2017

Τα τμήματα Γ3, Γ4 και Γ5 επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και την ευρύτερη περιοχή της Ελευσίνας. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στις αρχαιότητες και ξεναγήθηκαν στο μουσείο. Παράλληλα εντόπισαν τα κτίρια που σηματοδοτούν το πρόσφατο βιομηχανικό παρελθόν (και ενίοτε παρόν) της Ελευσίνας και προβληματίστηκαν πάνω σε θέματα διαφύλαξης της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Οι μαθητές μας δήλωσαν:

Μετά την περιήγησή μας στον αρχαιολογικό χώρο που ήταν πολύ εντυπωσιακός, πήγαμε στο μουσείο όπου είδαμε γλυπτά, κιονόκρανα και γενικότερα τα πιο περίτεχνα κομμάτια του ναού που παρόλη την ηλικία τους έχουν διατηρηθεί σε πολύ καλή κατάσταση και δύο μακέτες του ναού όπως ήταν στο παρελθόν. Εντυπωσιαστήκαμε από την μεγαλοπρέπειά του ναού σε συνδυασμό με τα εργαλεία που υπήρχαν εκείνη την εποχή αλλά απογοητευτήκαμε από την αυθαίρετη καταπάτηση του αρχαιολογικού χώρου απο το εργοστάσιο Τιτάνας.

Σωτηρία Μπότση, Γ3

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε με το σχολείο την πόλη και τον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας. Έντονη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι δίπλα στον αρχαιολογικό χώρο υπήρχαν βιομηχανίες και κατοικίες που προφανώς χτίστηκαν αυθαίρετα, χωρίς σεβασμό προς τα αρχαία, αλλά και το φυσικό περιβάλλον της περιοχής.

Ιωάννα Μαρμάνη, Γ3

IMG 2000