Θεατρική παράσταση "Ελένη" (28/3/2017)

Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2017 οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο θεάτρο «Κνωσός» για να παρακολουθήσουν την παράσταση «Ελένη» του Ευριπίδη. Την τραγωδία αυτή διδάσκονται φέτος στα πλαίσια του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας.

Ο Ευριπίδης αντιστρέφει τον τρωικό θρύλο και παραλλάσσει την ιστορία της ωραίας Ελένης που εξαιτίας της απαγωγής της από τον Πάρη έγινε ο πόλεμος στην Τροία. Σύμφωνα με τον ποιητή μας, οι Έλληνες πολέμησαν εκεί για μια σκιά, αφού ο Πάρης δεν την έκλεψε ποτέ από τη Σπάρτη, αλλά άρπαξε μονάχα ένα έμψυχο ομοίωμά της. Η πραγματική Ελένη μεταφέρθηκε στην Αίγυπτο από τον Ερμή, όπου παρέμεινε κοντά στο βασιλιά Πρωτέα, πιστή στον άντρα της και βαθιά πικραμένη για την τύχη της. Μετά την άλωση της Τροίας ο Μενέλαος φτάνει ναυαγός στην Αίγυπτο. Οι δύο σύζυγοι αναγνωρίζονται και μετά από νέες περιπέτειες φεύγουν μαζί για την Ελλάδα.

Η συμπεριφορά των μαθητών μας υπήρξε υποδειγματική κα το ενδιαφέρον τους αμείωτο καθ΄όλη τη διάρκεια της παράστασης.

Μετά την παράσταση οι μαθητές σχολίασαν:

Κατανόησα καλύτερα τα βαθύτερα μηνύματα του έργου. Μου έκανε εντύπωση ότι η απόδοση των διαλόγων ήταν πιστή στο έργο που διδασκόμαστε. Παρά όμως την ωραία απόδοση, οι ηθοποιοί δεν μπορούσαν να μας μεταφέρουν το συναίσθημα και την τραγικότητα που απαιτεί το έργο αυτό. Θα ήθελα να ξαναδώ το χαρούμενο τέλος της τραγωδίας σε συνδυασμό με την όμορφη μουσική που το συνόδεψε.

Τσορτανίδη  Μαρία, Γ5

Επισκέφτηκα ένα νέο χώρο, είδα νέους ηθοποιούς και παρακολούθησα για πρώτη φορά την παράσταση "Ελένη". Είδα το  έργο από την οπτική γωνία του σκηνοθέτη και έτσι εμπλουτίστηκαν οι γνώσεις μου. Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι οι ηθοποιοί είχαν την ικανότητα να απομνημονεύσουν τόσους πολλούς στίχους αλλά και να τους ερμηνεύσουν με καταπληκτικό τρόπο (ιδιαίτερα ο ηθοποιός που υποδυόταν το Μενέλαο).

Πιπερίδου Κατερίνα, Γ4