Επίσκεψη στο Ευγενίδιο Ίδρυμα - 2/3/2017

Οι μαθητές μας, που επισκέφθηκαν το Ευγενίδιο Ίδρυμα στις 2/3/2017, έλαβαν μέρος σε δύο δράσεις:

Ένα μέρος τους παρακολούθησε στον Θόλο του Ιδρύματος μια προβολή σχετικά με το ηλιακό μας σύστημα, τον γαλαξία μας και τη θέση του μέσα στο σύμπαν.

Έγινε αναφορά σε κατηγορίες αστέρων και σε μαύρες τρύπες.

Οι υπόλοιποι παρακολούθησαν εργαστήρια φυσικής με τα εξής θέματα:

1. Σχεδιασμός και εκτύπωση τρισδιάστατων αντικειμένων κυρίως απο πλαστικό

2.Δημιουργία βίνεο με τη μέθοδο του stop motion animation

Στα εργστήρια οι μαθητές δημιούργησαν δικά τους βίντεο με την παραπάνω μέθοδο.

Μετά την επίσκεψη οι μαθητές μας σχολίασαν:

Από την επίσκεψη αυτή έμαθα για την καταγωγή διαφόρων ουράνιων σωμάτων και για το μέλλον τους. Μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο θα καταστραφεί ο ήλιος σε πολλά δισεκατομμύρια χρόνια.

Μου άρεσε πολύ ολόκληρη η παρουσίαση και θα ήθελα να μοιραστώ ολόκληρη την εμπειρία με κάποιον που ενδιαφέρεται για το θέμα αυτό.

Γκιώκας Νίκος

Από την επίσκεψη έμαθα πολλά καινούργια πράγματα, όπως ότι οι μαύρες τρύπες έχουν μηδενικό όγκο και άπειρη πυκνότητα. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ο τρόπος προβολής, που τα έκανε όλα πολύ ζωντανά.

Γκλιάτη Δέσποινα

Έμαθα σε ποια προγράμματα φτιάχνονται τα σχέδια πριν τυπωθούν σε 3D εκτυπωτές και πώς φτιάχνονται οι stopmotion ταινίες.

Δεληζήση Παναγιώτα

Αυτό που μου έμεινε περισσότερο στη μνήμη είναι η τεχνολογία του Ιδρύματος

Ευθυμίου Χριστίνα.

Μετά από την επίσκεψη αυτή αισθάνομαι πως γνωρίζω περισσότερα και ενδιαφέροντα πράγματα για τη δημιουργία ταινιών.

Καλούτσα Δανάη