ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟ ΚΑΙ ΕΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΚΙΛΟ ΟΡΟΣ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Connect (Horizon 2020-2023 «Science with and for Society») που υλοποιείται από μαθητές της Β΄ τάξης με περιοχή ενδιαφέροντος το Ποικίλο Όρος, οι υπεύθυνες καθηγήτριες Αθηνά Καραντίνου και Παναγιώτα Αλεξοπούλου απευθύνθηκαν σε καταρτισμένους επιστήμονες του δήμου Πετρούπολης, τους οποίους προσκάλεσαν στο σχολείο προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές σε σχετικά με το αντικείμενό τους ζητήματα. Παράλληλα προσκάλεσαν και φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης για να παρουσιάσουν το πρόγραμμά τους για τη σωτηρία και αξιοποίηση του Όρους αλλά και για να απαντήσουν σε ερωτήματα των μαθητών/τριών. Συγκεκριμένα από την Τεχνική υπηρεσία υποδεχτήκαμε την κ. Σασσάλου Βασιλική, Τεχνολόγο-Γεωπόνο και την κ, Ξυδιά Αφροδίτη, Τοπογράφο-Μηχανικό, ενώ παράλληλα μας τίμησε με την παρουσία του ο Αντιδήμαρχος κ. Θανάσης Σκαλιστήρας.

Καταρχάς οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη βιοποικιλότητα του Ποικίλου Όρους και τον ενδημικό χαρακτήρα ορισμένων φυτών, αλλά και για τον βαθύ σύνδεσμο μεταξύ ανθρώπου και φυσικού περιβάλλοντος, όπως αποκαλύπτεται μέσω της μυθολογίας, της λαογραφίας, της ιστορίας και της λογοτεχνικής παραγωγής.

Εν συνεχεία παρουσιάστηκε η εξέλιξη της επιστήμης της Χαρτογραφίας και Τοπογραφίας από τις απαρχές της παρουσίας του ανθρώπου έως σήμερα, ενώ ιδιαίτερη μνεία έγινε στις αλλαγές που επέφερε η σύγχρονη τεχνολογία στα νέα όργανα μέτρησης και αποτύπωσης του χώρου. Παράλληλα έγινε παρουσίαση του τεχνολογικού εξοπλισμού των τοπογραφικών μετρήσεων και οι μαθητές κλήθηκαν να περιεργαστούν τα όργανα και να γνωρίσουν από κοντά τις δυνατότητές τους με την καθοδήγηση των ειδικών. Επιπλέον παρουσιάστηκαν παλαιοί χάρτες της περιοχής από το αρχείο του δήμου, που αποδείκνυαν τη σταδιακή μείωση του αστικού πρασίνου ως αποτέλεσμα της ακατάπαυστης δόμησης των τελευταίων δεκαετιών και της επέκτασης του αστικού ιστού ως τις παρυφές του δάσους. Παραχωρήθηκαν επίσης για ένα χρονικό διάστημα στο σχολείο μας πληροφοριακές πινακίδες για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Ο Αντιδήμαρχος της Τεχνικής Υπηρεσίας του δήμου Πετρούπολης κ. Θανάσης Σκαλιστήρας απάντησε διεξοδικά στις ερωτήσεις που τέθηκαν από τους μαθητές, οι οποίες αντικατόπτριζαν τον προβληματισμό και τις ανησυχίες τους για ορισμένα ζητήματα που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης (μέτρα πυρόσβεσης, δενδροφυτεύσεις, καταπατήσεις, απορρίμματα κλπ.). Στο πλαίσιο του εθελοντισμού και της ενεργού πολιτότητας, επίσης, εξέφρασαν την προθυμία τους να συστρατευτούν στις όποιες δράσεις σωτηρίας του Όρους οργανωθούν υπό την αιγίδα του δήμου.

Π. Αλεξοπούλου

(βλ. αντίστοιχο άρθρο στην ιστοσελίδα του δήμου)

20230203 105507

20230203 105749