Τεχνολογία: Φιλόδοξα στελέχη της επιχείρησης

Η εκπαιδευτικός:

Μαθητές της Β τάξης, φιλόδοξα στελέχη της επιχείρησης που ίδρυσαν στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας, παρουσιάζουν το προϊόν τους και μας καλούν να το δοκιμάσουμε.

Η παραγωγή, η ποιότητα, η έρευνα, οι εξαγωγές, η καινοτομία και η συνεργασία είναι μερικές από τις παραμέτρους πάνω στις οποίες θα απασχοληθούν και στο τέλος της χρονιάς θα παρουσιάσουν ολοκληρωμένη την εργασία τους.

Χρήσιμες διευθύνσεις για την κατασκευή μακετών στην Τεχνολογία:

CG Textures

Texturemate

All CG Textures

All-free-download.com

Αθηνά Καραντίνου

Γεωπόνος

Οι μαθητές:

Η Τεχνολογία αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα μαθήματα, που διδάσκονται τα παιδιά στο Γυμνάσιο, καθώς μας προσφέρει τις απαραίτητες γνώσεις για την αξιοποίηση των τεχνολογιών στην κατασκευή αντικειμένων, ενώ παράλληλα οξύνει την κρίση μας και ¨ακονίζει¨ το μυαλό μας. Επίσης οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να μάθουν τη χρήση των εργαλείων και τον τρόπο που μπορούν να τα αξιοποιήσουν στην κατασκευή των έργων τους και να εκδηλώσουν παράλληλα τις δεξιότητές τους.

Είναι ένα μάθημα, που ποτέ κανένας μαθητής δεν βαριέται, αφού αναλαμβάνει δράση, ο καθένας βρίσκεται σε μια ¨αποστολή¨ που πρέπει να φέρει σε πέρας. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα είναι η κατασκευή της μακέτας, γιατί πρέπει να σχεδιάσουμε και να κατασκευάσουμε το εργοστάσιό μας.

managers

Όσον αφορά την παρουσίαση της ομάδας μου, στην οποία είμαι η Γενική Διευθύντρια, πιστεύω ότι ήταν προϊόν εξαιρετικής συνεργασίας αλλά και αλληλοβοήθειας και αλληλοκατανόησης. Τα περισσότερα μέλη εργάστηκαν στον τομέα του σχεδιασμού και της παρουσίασης, ενώ τα άλλα μέλη στην υλοποίησή της. Έτσι σε συνδυασμό όλων των παραπάνω, καταφέραμε να οδηγηθούμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα και να ¨χτίσουμε τα θεμέλια¨ για μια δεμένη ομάδα.

Αναστασία Κ.

managers

Το μάθημα της Τεχνολογίας είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα ανάμεσα στα άλλα μαθήματα.

Η ομάδα μας τη φετινή χρονιά έχει αναλάβει να μελετήσει τη βιομηχανία μπισκότων που ονομάσαμε ¨τα μπισκότα της Γιαγιάς¨.

managers

Εγώ σαν Διευθύντρια marketing της επιχείρησης, έχω σαν αντικείμενο την προώθηση των προϊόντων μας. Για το λόγο αυτό, η Γενική Διευθύντρια μας, μου ανέθεσε να ετοιμάσω ένα φυλλάδιο για την διαφήμιση των μπισκότων μας. Τότε σκέφτηκα, πως η καλύτερη διαφήμιση των προϊόντων μας θα ήταν  το ίδιο το προϊόν. Έτσι έφτιαξα μερικά μπισκοτάκια με την αποκλειστική ? μυστική  μας συνταγή !!!!! και τα πρόσφερα στα παιδιά στην τάξη. Όπως ήταν αναμενόμενο, τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και  δήλωσαν fan των σπιτικών μπισκότων της Γιαγιάς.

Ήταν πολύ διασκεδαστικό!!!

Εύη Κ.

(εντυπώσεις από την παρουσίαση του πρώτου σταδίου της ομαδικής εργασίας της τάξης τους)