Οικιακή οικονομία: «Το εφημεριδάκι της Οικιακής Οικονομίας»

Η εκπαιδευτικός:

Η θεματολογία του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας έχει μεγάλο εύρος. Κάθε χρόνο, μαζί με τους μαθητές μου, επιλέγουμε να προσεγγίσουμε αναλυτικότερα και μια διαφορετική ενότητα, μέσω της οποίας έχουμε τη δυνατότητα να πλέξουμε σενάρια για όλες τις θεματικές ενότητες του μαθήματος. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη, γιατί φέτος οι μαθητές μου (μαθητές της Β τάξης) επέλεξαν να ασχοληθούμε με την παράδοση. Το θέμα που πραγματευτήκαμε ήταν «Τα έθιμα του τόπου μας στον κύκλο του έτους».

Με αυτόν τον τρόπο, ξεκίνησε ένα ταξίδι σε όλη την Ελλάδα.

Γνωρίσαμε πολλές περιοχές της πατρίδας μας και πολλά έθιμα.

Οι εικόνες, τα χρώματα, οι γεύσεις, οι μουσικές και τα αρώματα αυτού του ταξιδιού αποτυπώνονται στο παρόν τεύχος από «Το εφημεριδάκι της Οικιακής Οικονομίας».

Κατεβάστε το τεύχος από το google drive ή από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τους μαθητές μου και τους συνοδοιπόρους μου, γι' αυτό το ωραίο και συναρπαστικό ταξίδι.

Ελπίζω να καταφέρουμε να ταξιδέψουμε τους αναγνώστες μας, στις παραδοσιακές ομορφιές της Ελλάδας μας.

Αργυρώ Παπασταμάτη

«Το εφημεριδάκι της Οικιακής Οικονομίας», τα «Ήθη κι Έθιμα του τόπου μας» κι ένα μάθημα αλλιώς!

Μέσα σε ένα κλίμα απαξίωσης του έργου των εκπαιδευτικών, έρχεται «Το εφημεριδάκι της Οικιακής Οικονομίας» να προβάλει την εξαιρετική δουλειά που κάνουν οι συνάδελφοι της Οικιακής Οικονομίας στα σχολεία. Ιδέα της συμβούλου κυρίας Μακρή, η οποία αγαπάει τον εκπαιδευτικό, τον μαθητή και το σχολείο και το αποδεικνύει έμπρακτα.

Στο πλαίσιο αυτής της πρωτοβουλίας, η δική μας κ. Αργυρώ Παπασταμάτη δοκίμασε το μάθημα αλλιώς: διάλεξε μια θεματική ενότητα που ενδιαφέρει τα παιδιά και συνδέεται με τη διαγενεακή μάθηση (Ήθη κι Έθιμα του τόπου μας), αξιοποίησε την ομαδοσυνεργατική μέθοδο και συντόνισε τους μαθητές της σε μια δημιουργική διαδικασία διδασκαλίας μάθησης, όπου μαθαίνουν όλοι από όλους!

Από προσωπική εμπειρία, έχοντας παρακολουθήσει παρουσιάσεις μερικών ομάδων στην τάξη τους, έζησα τη μεγάλη χαρά, υπευθυνότητα, πρωτοτυπία, δημιουργικότητα και καμάρι που χαρακτήρισαν τις δουλειές όλων των ομάδων.

Συγχαρητήρια λοιπόν στα παιδιά μας, στην κ. Παπασταμάτη, στην κ. Μακρή και σε όλους τους εκπαιδευτικούς Οικιακής Οικονομίας για την εξαιρετική δουλειά τους στα σχολεία, που έχουν τη γενναιοδωρία να την μοιράζονται μαζί μας. Τους ευχαριστούμε από καρδιάς.

Μαριάννα Τσεμπερλίδου

Φυσιογνώστρια,