Μουσική: Μάθημα μετά?(συμφωνικής) μουσικής

Ο εκπαιδευτικός:

• Η Αθηναϊκή Συμφωνική Ορχήστρα Νέων και πιο συγκεκριμένα, ένα κουαρτέτο εγχόρδων, αποτελούμενο από 2 βιολιά, βιόλα και βιολοντσέλο, παρουσίασε στο σχολείο μας στις 14/1 και στις 17/2/2015 συναυλία κλασσικής μουσικής. Επιπλέον ένα έργο του Νίκου Σκαλκώτα και ένα του Μάνου Χατζιδάκι.
  • Το μάθημα της μουσικής μ? αυτόν τον τρόπο «ζωντάνεψε» μπροστά στα μάτια των μαθητών. Η ιστορία της μουσικής που διδάσκονται τα παιδιά, η οργανογνωσία, η μουσική κουλτούρα των διαφορετικών εποχών και των διαφορετικών λαών έγινε ήχος και λόγος, που εντυπωσίασε και μετάδωσε ουσιαστική γνώση.
  • Οι όμορφες εντυπώσεις που άφησε αυτή η μουσική εκδήλωση φαίνονται στα αποσπάσματα από τα σχόλια των μαθητών μετά την εμπειρία τους αυτή.

Στάθης Παπαδάτος, Μουσικός, υποδιευθυντής

ason 12 01 2015

Οι μαθητές:

• Στην αίθουσα εκδηλώσεων μας περίμεναν τέσσερεις θαυμάσιοι μουσικοί που αποτελούσαν το κουαρτέτο εγχόρδων. Ήταν μια υπέροχη και ξεχωριστή εμπειρία. Όταν ξεκίνησαν να παίζουν ήταν μαγικά?
  • Μια μουσική παράσταση που σε ταξίδευε σε άλλο τόπο και χρόνο?
  • Επισκέφτηκε το σχολείο μας ένα εξαιρετικό ( κατά τη γνώμη μου) κουαρτέτο το οποίο μας χάρισε ένα αξέχαστο ταξίδι στο μαγικό κόσμο των εγχόρδων?
  • Η εκδήλωση με τα μουσικά όργανα που παρακολουθήσαμε ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή ενώ παράλληλα είχε και εκπαιδευτικό ενδιαφέρον. Ο μελωδικός και μαγικός ήχος του βιολιού σε συνδυασμό με τον άριστο τεχνικό τρόπο με τον οποίο έπαιζαν οι βιολονίστες είχε ως αποτέλεσμα μια εξαιρετική παράσταση.
  • Με ενδιαφέρον παρακολουθούσα τον τρόπο που παίζανε μουσική. Επίσης ελπίζω και του χρόνου να ξαναοργανωθεί μια τέτοια παράσταση?
  • Εμένα με εντυπωσίασε ο ήχος που έβγαινε και από τα τέσσερα έγχορδα μαζί?
  • Ένα υπέροχο κουαρτέτο εγχόρδων. Για μένα αυτή η παράσταση ήταν πολύ όμορφη εμπειρία?
  • Το κουαρτέτο μου έκανε μεγάλη εντύπωση, και πιο πολύ το κομμάτι που έπαιξαν πιτσικάτο?
  • Βέβαια το είδος αυτό μουσικής δεν μου αρέσει, αλλά ήταν αρκετά εντυπωσιακό?
  • Όλη η μουσική παράσταση ήταν εξαίσια. Έμεινα έκπληκτη με τη φούγκα?
  • Μου άρεσε πολύ και αξίζει να επαναληφθεί, γιατί ελπίζω ότι όλοι πήραμε ένα μάθημα, ήταν μαγευτικά τα μουσικά κομμάτια που μας έπαιξαν?
  • Ήταν υπέροχα και θα ήθελα κι εγώ να μάθω να παίζω μια μέρα βιολί?
  • Θα ήθελα να μας επισκεφτεί ξανά αυτό το κουαρτέτο. Ήταν καταπληκτικό?

Από την Α΄ Τάξη: Γιώργος, Ευσταθία, Νίκος, Κώστας, Γιάννης, Μαρία, Κατερίνα

Από τη Γ΄ Τάξη: Δέσποινα, Θεοδώρα, Γιώργος, Χρήστος, Ελένη, Χριστίνα - Μαρία