Νεοελληνική γλώσσα: Το σχολείο πάει σινεμά «Τα παιδιά της χορωδίας»

Η εκπαιδευτικός:

Την Τρίτη, 10-2-2015 η πρώτη τάξη του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στον κινηματογράφο Σινέ Παράδεισος στον Κορυδαλλό (ειδικό πρόγραμμα εκπαιδευτικών προβολών για σχολεία, εγκεκριμένο από το υπουργείο Παιδείας). Τα παιδιά παρακολούθησαν την ταινία «Τα παιδιά της χορωδίας». Η επίσκεψη έγινε και αναφορικά με την πέμπτη ενότητα του βιβλίου, όπου συζητούνται θέματα για το θέατρο και τον κινηματογράφο. Τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τη μαγεία του κινηματογράφου μέσα από μια προσεγμένη γαλλική ταινία που αναφέρεται στην παιδική ηλικία και αγγίζει θέματα που τα αφορούν με χιούμορ και ευαισθησία.

Αμαλία Ψαρρού, Φιλόλογος

cine paradise 12 02 2015

Οι μαθητές:

Ήταν ένα έργο διαφορετικό από αυτά που συνήθως παρακολουθώ και μου άφησε καλές εντυπώσεις. Η ερμηνεία και ο ρόλος του δασκάλου μουσικής με συγκίνησε διότι είχε έναν ιδιαίτερο τρόπο να πλησιάσει τους μαθητές του.

Γ .Φ. Α5

Ήταν μια ταινία συγκινητική. Ένας καλός δάσκαλος μουσικής άλλαξε προς το καλύτερο τη ζωή μιας ομάδας ατίθασων παιδιών.

Ν. Κ. Α2

Αν και εξωτερικά ο κινηματογράφος δεν με εντυπωσίασε, όταν μπήκα άρχισα να κοιτάω με θαυμασμό την εξελιγμένη αίθουσα που είχε καλό φωτισμό. Επίσης το προσωπικό ήταν φιλικό και η όλη εμπειρία ευχάριστη.

Β. Β. Α1

Μέσα από αυτήν την ταινία καταλαβαίνουμε ότι εμείς τα παιδιά χρειαζόμαστε αγάπη, διάλογο και καλή επικοινωνία με τους μεγαλύτερους.

Κ. Γ. Α2

Αν και αρχικά ο τίτλος του έργου με έκανε να πιστέψω πως το έργο θα ήταν βαρετό, στο τέλος συνειδητοποίησα πως το έργο ήταν πολύ αστείο και ταυτόχρονα συγκινητικό και θα ήθελα να το ξαναδώ.

Β. Μ. Α3