Let’s become reporters of the world!

Οι μαθητές του τμήματος Γ2΄-Γ3΄( τμήμα προχωρημένων) με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γριβάκου Ελπινίκη συμμετείχαν σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με θέμα: «Letsbecomereportersoftheworld!» «Ας γίνουμε δημοσιογράφοι του κόσμου!»

et1

Οι μαθητές του σχολείου μας συνεργάστηκαν με μαθητές της Ιταλίας για να εξερευνήσουν τον κόσμο της δημοσιογραφίας. Έμαθαν να διακρίνουν τις ψευδείς ειδήσεις (fakenews) από τις αληθινές ειδήσεις (realnews), να ερευνούν την αξιοπιστία των πηγών αναζήτησης πληροφοριών.

et2

Επίσης, εξοικειώθηκαν με τεχνικές συγγραφής άρθρων και δημιούργησαν τα δικά τους άρθρα αναλαμβάνοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου. Το αποτέλεσμα της συνεργασίας αυτής ήταν η έκδοση ηλεκτρονικών περιοδικών. Μπράβο στους μαθητές μας για την ενεργή συμμετοχή τους!

et