Προγράμματα e-twinning 2017-18

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα e-twinning με τα εξής έργα:

•          ''Codebreakers 2018''

στο οποίο οι μαθητές του τμήματος  Γ4 και οι εκπαιδευτικοί: ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ ΧΑΝΟΥ- ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΙΑΤΡΑ συνεργάζονται με σχολεία της ΠΟΛΩΝΙΑΣ, ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ, ΙΤΑΛΙΑΣ και ΤΟΥΡΚΙΑΣ.

Στόχος του έργου οι μαθητές να δημιουργήσουν μια πλατφόρμα με τη βοήθεια των πολυμέσων που θα περιέχει γρίφους, σπαζοκεφαλιές ,σταυρόλεξα κ.α. Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα θα συμμετάσχουν σε πολλούς διαγωνισμούς για τη βελτίωση των δεξιοτήτων τους στον τομέα των ΤΠΕ και για να μάθουν νέα στοιχεία σχετικά με τους εταίρους του έργου τους και τον πολιτισμό τους.

•   ''Me and modern art''

στο οποίο οι μαθητές του τμήματος : B3   και οι εκπαιδευτικοί: ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΑΪΤΗΣ - ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ ΧΑΝΟΥ  συνεργάζονται με σχολεία της: ΤΣΕΧΙΑΣ, ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ,ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ .

Το έργο αυτό επικεντρώνεται σε σύγχρονα στυλ τέχνης. Τα παιδιά δουλεύουν με αυτές τις τάσεις στην τέχνη: 1.impresionism, 2. Art Nouveau, 3. surrealism, 4. dadaism, 5. futurism. Το έργο θα έχει 3 στόχους

1. Οι μαθητές θα σχεδιάσουν / ζωγραφίσουν 5 φωτογραφίες που θα εμπνευστούν από τα εικαστικά ρεύματα . Στο TwinSpace θα τα μοιραστούμε και θα τα σχολιάζουμε

2. Από τις φωτογραφίες μας θα κάνουμε μια νέα διακόσμηση των τάξεων και των σχολείων μας - στη συνέχεια θα κάνουμε ένα βίντεο με σχόλια άλλων μαθητών / δασκάλων.

3. Κάθε σχολείο θα δημιουργήσει ένα "βιβλίο τέχνης" όπου θα υπάρχουν  πληροφορίες για κάθε εικαστικό ρεύμα  , φωτογραφίες ζωγράφων και φωτογραφίες των παιδιών μας.

•  “Διαφημίσεις:χθες, σήμερα, αύριο

Οι μαθητές του τμήματος Β2-Β3 (τμήμα προχωρημένων) στο μάθημα των Αγγλικών με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. ΓΡΙΒΑΚΟΥ συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με θέμα: “Διαφημίσεις χθες, σήμερα, αύριο”.

Η βασική ιδέα του έργου είναι να ενθαρρύνουμε τους μαθητές μας να βελτιώσουν τις επικοινωνιακές τους ικανότητες στα αγγλικά με το παράδειγμα της συνεργατικής γραφής σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Οι μαθητές μας θα έχουν την ευκαιρία να διευρύνουν τις γνώσεις τους για τις αντίστοιχες χώρες, μοιράζοντας τα ενδιαφέροντά τους με τη χρήση των ΤΠΕ.

Επίσης, θα βελτιώσουν τη γνώση λεξιλογίου τους και θα ενισχύσουν τη δημιουργικότητά τους επινοώντας τις δικές τους διαφημίσεις με την εκτεταμένη χρήση διαδικτύου (webtools).