Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning

e-twinninge-twinning

Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων καρτών

Φέτος το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning, με τίτλο "Educating the heart", "Εκπαιδεύοντας την καρδιά". Στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση αξιών όπως η καλοσύνη, η συμπόνια, η ευγνωμοσύνη, που συμβάλλουν στη δημιουργία ενός υγιούς και ασφαλούς σχολικού περιβάλλοντος. Μέσα από την διαδικτυακή συνεργασία με σχολεία της Ελλάδας και της Ευρώπης, μαθητές από τα τμήματα 3΄ και 4΄ της Τρίτης Τάξης, εξερευνούν ιδέες της θετικής ψυχολογίας και αναπτύσσουν θετικές στάσεις συμπεριφοράς, αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στα μαθήματα της Πληροφορικής και των Αγγλικών.

Υπεύθυνοι καθηγητές

Αγγελική Γιατρά (Αγγλικών)

Κωνσταντίνος Κολαΐτης (Καλλιτεχνικών)

Το e-Twinning, είναι ένα πρόγραμμα το οποίο συνδυάζει εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα. Οι δραστηριότητες οι οποίες πραγματοποιούνται στο σχολείο αλλά και στο σπίτι βοηθούν στην ευχάριστη διδασκαλία των αγγλικών. Επίσης, είναι ένα μέσο έκφραση και ανταλλαγής ιδεών και απόψεων με παιδιά από άλλες χώρες.

Κάνδια Δανάη, Γ'4

Letters of self-compassion 1 (Επιμέλεια: κ. Κολαΐτης)

Letters of self-compassion 2 (Επιμέλεια: κα. Γιατρά)

Στο πλαίσιο του Ευρωπαικού Προγράμματος eTwinning, οι μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ4 του σχολείου μας στο μάθημα των Αγγλικών, δημιούργησαν δύο καταπληκτικά ηλεκτρονικά βιβλία,τα οποία περιέχουν γράμματα που εκφράζουν την κατανόηση και αποδοχή σ΄αυτές τις πλευρές του χαρακτήρα τους που τους αρέσουν λιγότερο. Έρευνες έχουν δείξει ότι οι άνθρωποι που βλέπουν τα ελαττώματα τους με επιείκια απολαμβάνουν καλύτερη ψυχική και σωματική υγεία.