Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ζωολογικό Μουσείο ΕΚΠΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Την Τετάρτη 12/2/2020 τα τμήματα Α1 και Α2  του σχολείου μας  επισκέφθηκαν το  Ζωολογικό Μουσείο του τμήματος Βιολογίας του ΕΚΠΑ όπου ξεναγήθηκαν στα εκθέματα και συμμετείχαν σε πρόγραμμα του μουσείου. Υπεύθυνος της επίσκεψης ήταν ο κ. Νάσης Κ. και συνοδοί η κ. Αλεξοπούλου Π. και Γιατρά Αγγ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ήταν μια ωραία εμπειρία γιατί δεν είχαμε ξαναδεί τόσο ωραία ζωολογικά εκθέματα. Υπήρχαν πολλά είδη πτηνών, θαλάσσια, σαρκοφάγα καθώς και άλλα είδη ζώων. Θα ήθελα να ξαναπήγαινα σε αυτό το μουσείο.

Κούργια Χρύσα Α1

Η εκδρομή αυτή ήταν καταπληκτική! Η ξενάγηση έγινε ανά ομάδες  με ένα tabletπου μας δόθηκε μαζί  με ένα τετραδιάκι με γρίφους και πηγαίναμε από διάδρομο σε διάδρομο και «σκανάραμε » τους κωδικούς των εκθεμάτων ώστε να βρούμε πληροφορίες για κάθε ζώο. Η ομάδα μου συνεργάστηκε άψογα, το ίδιο και οι άλλες ομάδες . Ήταν από τις καλύτερες εκδρομές που έχω πάει!

Ζησοπούλου Ελίνα Α1

Χτες πήγαμε εκδρομή στο Ζωολογικό μουσείο που  ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί είδαμε   πάρα πολλά είδη ζώων και πτηνών .Είμαι σίγουρη πως αν μου δινόταν η ευκαιρία θα ξαναπήγαινα!

Ξυδάκη Θεανώ Α2

Η εκπαιδευτική αυτή εκδρομή ήταν πολύ εντυπωσιακή γιατί μέσα στο μουσείο είχε πολλά και σπάνια βαλσαμωμένα ζώα. Επίσης μας χώρισαν σε ομάδες και έπρεπε να βρούμε κάποια χαρακτηριστικά μεγάλων ή μικρών ζώων. Τέλος γράψαμε για ένα  δικό μας ζώο κάτι που θα μπορούσε να μπει σε σκετσάκι. Περάσαμε θαυμάσια!

Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος  Α2

20200212 105756