ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό μουσείο Αθηνών ,τα τμήματα Β3 και Β4  τις  20/11/2019 και τα τμήματα Β1 και Β2  τις  25/11/2019.Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο μουσείο από έμπειρους ξεναγούς και κατανόησαν μέσα από τα ποικίλα και ενδιαφέροντα εκθέματα του μουσείου τα σημαντικότερα πολεμικά γεγονότα της αρχαίας ,βυζαντινής και νεότερης ιστορίας μας. Συνοδοί καθηγητές της επίσκεψης ήταν οι εκπαιδευτικοί: κ. Αγγελακόπουλος, κ. Κόκκαλη, κ. Κόχιλα, κ. Μαρίνος, κ. Ψαρρού.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Η επίσκεψή μας στο πολεμικό μουσείο ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία. Διδαχθήκαμε διάφορα ιστορικά γεγονότα ανά χρονικές περιόδους. Είδαμε από κοντά τα όπλα κάθε εποχής, παραδοσιακές φορεσιές, μακέτες με απομιμήσεις μαχών και χάρτες. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική εκδρομή.

Κιούση Παν. Β1

Η επίσκεψή μας στο πολεμικό μουσείο ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή καθώς υπήρχαν πολυάριθμα εκθαμβωτικά εκθέματα που μας κίνησαν το ενδιαφέρον. Ακόμη η ξενάγηση ήταν ευχάριστη και το προσωπικό πολύ φιλικό απέναντί μας.  Μια επίσκεψη στο πολεμικό μουσείο θα έδινε και σε σας την ευκαιρία να διαπιστώσετε τη μαγεία και την ομορφιά του.

Μαραγκού Ραφαέλα Β2

Είχαμε την ευκαιρία να αποκτήσουμε περισσότερες γνώσεις σχετικά με τον τρόπο που πολεμούσαν οι πρόγονοί μας κατά το πέρασμα των χρόνων. Επιπλέον ήρθαμε σε επαφή με πίνακες απαράμιλλης ομορφιάς Ελλήνων και ξένων ζωγράφων που εμπνεύσθηκαν από την ιστορία του έθνους μας. Τέλος είδαμε συγγράμματα ηρώων που συνετέλεσαν στον πνευματικό αγώνα και καθόρισαν τη σύγχρονη ιστορία του λαού μας.

Κουκάς Κυριάκος Β1

20191125 123446