Εκπαιδευτική τριήμερη εκδρομή των μαθητών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας στο Βόλο – Πήλιο

Η Εκπαιδευτική τριήμερη εκδρομή  σε Βόλο – Πήλιο από τις 4-4 έως 6/4/2019, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος του  μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.

Οι εντυπώσεις των μαθητών και των συνοδών καθηγητών από την επίσκεψη στο Βόλο ήταν εξαιρετικές. Παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου και εντυπωσιάστηκαν από το νεολιθικό οικισμό του Διμηνίου. Περιηγήθηκαν την παραλία του Βόλου και επισκέφτηκαν τα πηλιορείτικα χωριά Μακρυνίτσα, Πορταριά και Μηλιές, γνώρισαν την αρχιτεκτονική και περιηγηθήκαν τα γραφικά δρομάκια. Η επίσκεψη στο Μουσείο Πλινθοποιίας Τσαλαπάτα της περιοχής έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να γνωρίσουν τον τρόπο επεξεργασία των τούβλων και μία σειρά επαγγελμάτων της εποχής εκείνης, που συνδέονται με αυτή. Η μετακίνηση των μαθητών του σχολείου μας και οι οριζόμενοι από το πρακτικό σκοποί της επιτεύχθηκαν και η εκδρομή είχε απόλυτη επιτυχία. Η συμπεριφορά των μαθητών μας επιβραβεύτηκε από όλους τους εμπλεκόμενους στην εκπαιδευτική μετακίνηση (ξεναγός, συνοδός γραφείου, φύλακας αρχαιολογικού χώρου και μουσείου, συνοδοί καθηγητές, υπάλληλοι ξενοδοχείου).

Το πρόγραμμα της εκδρομής ακολουθήθηκε σύμφωνα με το πρακτικό του συλλόγου. Η εκτίμηση όλων είναι ότι η επίσκεψη του σχολείου μας στο Βόλο ήταν ιδιαιτέρως επιτυχημένη και επιτέλεσε τον εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό της στόχο

IMG 20190406 141246