Eκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Την Τετάρτη 12/12/2018 και την Παρασκευή 14/12/2018 τα τμήματα Γ1, Γ4 και Γ5 πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα με κεντρικούς άξονες την παιδεία, τον πολιτισμό και τη βιωσιμότητα και πέρασαν δημιουργικό χρόνο στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος. Πιο συγκεκριμένα τα προγράμματα που παρακολούθησαν οι μαθητές ήταν τα ακόλουθα:

Στο Κατώφλι της Αρχιτεκτονικής
Σχεδιασμός/υλοποίηση: Χριστίνα Τσινισιζέλη, εικαστικός.

Στόχος του εργαστηρίου ήταν να προσεγγίσουν οι μαθητές την έννοια της αρχιτεκτονικής και να εξοικειωθούν με την  αρχιτεκτονική σύνθεση, δίνοντας μορφή στις ιδέες τους. Με αφορμή τα κτίρια της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Έλλάδος, το Κανάλι και το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος πειραματίστηκαν με τα εργαλεία του αρχιτέκτονα, όπως τα υλικά κατασκευής μακέτας, τη χρήση κλίμακας σχεδίασης, βασικών σχημάτων και γεωμετρίας και μαθαίνουν με ποιο τρόπο μια ιδέα μπορεί να μεταφερθεί είτε στο χαρτί (δισδιάστατη), είτε στη μακέτα (τρισδιάστατη).

Το κλίμα αλλάζει

Σχεδιασμός/υλοποίηση: Δρ Ι. Κωλέτσης, Δρ Ελ. Γαλανάκη, Φυσικοί - Μετεωρολόγοι, Επιστημονικοί Συνεργάτες του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Οι μαθητές με αφορμή τον μετεωρολογικό σταθμό του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) και εργαλείο το πείραμα και την παρατήρηση μέσω ειδικών VR γυαλιών ανακαλύπτουν πώς ο άνθρωπος έχει επηρεάσει το κλίμα σε παγκόσμιο αλλά και σε τοπικό επίπεδο και αλλά και πως εξελίχθηκε η χρήση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι οι μαθητές να μάθουν για τις αρχές βιοκλιματικού σχεδιασμού στο πλαίσιο του πως αυτές βρίσκουν εφαρμογή τόσο στο σχεδιασμό όσο και στην καθημερινή λειτουργία του ΚΠΙΣΝ.

20181214 104543

20181214 111348