Διδακτική επίσκεψη στο κτίριο της Βουλής

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη επίσκεψη στους χώρους του κτιρίου της Βουλής των Ελλήνων. Η επίσκεψη έγινε από τους μαθητές της Γ΄τάξης  του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής & Πολιτικής Αγωγής. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν videosσχετικά με την ιστορία του κτιρίου και να ξεναγηθούν στους χώρους της Βουλής . Επίσης, επισκέφθηκαν την περιοδική έκθεση για τη ζωή και το έργο του Ρήγα Βελεστινλή και βρέθηκαν για λίγη ώρα στα θεωρεία της Βουλής απ’ όπου παρακολούθησαν τη συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής ομάδας. Στο τέλος βρέθηκαν μπροστά από το μνημείο του Άγνωστου στρατιώτη όπου φωτογραφήθηκαν . Οι εντυπώσεις  των μαθητών από την επίσκεψη ήταν πολύ καλές .