Eπίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη 11/2018

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΥΟ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

1η Μαθήτρια:

Τι καινούργιο είδα σε αυτή την επίσκεψη; Στην επίσκεψη αυτή είδα μερικά από τα σημαντικότερα αγάλματα της αρχαϊκής και κλασικής εποχής, επιπλέον έμαθα για τα εργαλεία και τις τεχνικές σμίλευσης και επεξεργασίας του μαρμάρου.

Τι καινούργιο έμαθα;Έμαθα περισσότερα για τον τρόπο επεξεργασίας του μαρμάρου, τα εργαλεία που χρησιμοποιούνταν για αυτήν και τις τεχνικές των γλυπτών. Ακόμη έμαθα για τα κυριότερα χαρακτηριστικά των αγαλμάτων της κάθε εποχής και τις βασικές διαφορές μεταξύ τους.

Τι μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση; Παρά το γεγονός ότι θεώρησα ενδιαφέρουσα όλη την ξενάγηση, μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε η τόσο λεπτομερειακή απεικόνιση των ανθρώπινων χαρακτηριστικών πάνω στο μάρμαρο, ένα τόσο δύσκολα επεξεργάσιμο υλικό.

Τι θα ήθελα να ξαναδώ από αυτά που είδα σήμερα; Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ τα αγάλματα της κλασικής εποχής,τα οποία με εντυπωσίασαν χάρις τα λεπτεπίλεπτα χαρακτηριστικά τους,μέσω των οποίων προέβαλλαν την αρμονία, την τελειότητα, την αίσθηση του μέτρου με έναν πολύ φυσικό και όμορφο τρόπο.

Πώς αισθάνομαι μετά από αυτή την επίσκεψη; Αισθάνομαι εκστασιασμένη από την ομορφιά των αγαλμάτων αυτών,από την απαράμιλλη καλλιτεχνική δημιουργία, τόσα χρόνια πριν, με τόσο πτωχά τεχνικά μέσα. Τέλος αισθάνομαι περηφάνια που είμαι Ελληνίδα, διότι ο ελληνικός πολιτισμός μεγαλούργησε και δημιούργησε έργα τέχνης αξεπέραστα, ανά τους αιώνες και αξιοζήλευτα από άλλους πολιτισμούς.

Τι μου έμεινε περισσότερο στη μνήμη που θα ήθελα να το μοιραστώ; Στη μνήμη μου έμεινε περισσότερο η τόσο κουραστική και απαιτητική διαδικασία που ακολουθούνταν για την κατασκευή ενός αγάλματος. Το γεγονός αυτό υποδηλώνει τον σπουδαίο ρόλο που κατείχαν στη ζωή τους τόσο στο θρησκευτικό όσο και στον καλλιτεχνικό τομέα. Ακόμη στην μνήμη μου χαράχτηκαν οι υπέροχες μορφές των αγαλμάτων οι οποίες συμβολίζουν το αξεπέραστο επίπεδο του πολιτισμού.

2η Μαθήτρια:

Πού πραγματοποιήθηκε η διδακτική επίσκεψη; Στο Μουσείο Μπενάκη.

Πότε; 15 Νοεμβρίου 2018

Ποια τμήματα έλαβαν μέρος; Β1, Β3

Τι καινούριο είδα σε αυτή την επίσκεψη; Είδα πολλά κοσμήματα φτιαγμένα από χρυσό που χρησιμοποιούσαν οι γυναίκες εκείνης της εποχής καθώς και πολλά ψηφιδωτά με εξαιρετική λεπτομέρεια και προσεκτικό σχεδιασμό.

Τι καινούριο έμαθα; Έμαθα καινούρια πράγματα για την καθημερινή ζωή των Βυζαντινών, για το εμπόριο αλλά και για την ιστορία του ίδιου του Μουσείου που επισκεφθήκαμε.

Τι μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση;Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε το μεγάλο ψηφιδωτό που απεικόνιζε την Παναγία και τον Χριστό, στο οποίο είχε γίνει πολύ προσεκτική δουλειά και ο σχεδιασμός φαινόταν πολύ εκφραστικός.

Τι θα ήθελα να ξαναδώ από αυτά που είδα σήμερα; Θα ήθελα να τα ξαναδώ όλα τα εκθέματα άλλη μία φορά και να ξαναεπισκεφθώ το Μουσείο στο μέλλον γιατί όλα ήταν εντυπωσιακά και αξίζει να τα δουν και να τα θαυμάσουν όλοι.

Πώς αισθάνομαι μετά από αυτήν την επίσκεψη; Μετά από την επίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη αισθάνομαι γεμάτη καινούριες γνώσεις για τα Βυζαντινά χρόνια και νιώθω πολύ χαρούμενη που είχα την ευκαιρία να μάθω τόσα πολλά πράγματα.

Τι μου έμεινε περισσότερο στη μνήμη που θα ήθελα να το μοιραστώ;Αυτό που θα ήθελα να μοιραστώ και μου έμεινε περισσότερο στη μνήμη είναι η φαντασία εκείνων των ανθρώπων για να δημιουργήσουν τέτοια έργα και η αποτύπωση του ταλέντου τους στα καλλιτεχνήματα που είδαμε.