Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα 10/5/2018

Το σχολείο μας επισκέφτηκε το Ευγενίδειο Ίδρυμα στις 19/5/2018 και έλαβε μέρος σε εκπαιδευτικά προγράμματα. Συγκεκριμένα:

ΕργαστήριοSwiftPlaygrounds: Εισαγωγή στην Swift

Στο εργαστήριο αυτό, οι μαθητές εισήχθησαν στις βασικές έννοιες προγραμματισμού και στην γλώσσα προγραμματισμού Swift μέσα από την εφαρμογή SwiftPlaygrounds. Έγινε προσπάθεια να κατανοήσουν τι είναι οι εντολές, οι αλληλουχίες, οι βρόχοι και οι λογικές συνθήκες, χρησιμοποίησαν τις σταθερές, τις μεταβλητές και τις  συναρτήσεις, δημιούργησαν τον δικό τους κώδικα και εξασκήθηκαν στην επίλυση προβλημάτων..

Εργαστήριο: Design& 3d Printing

Στο εργαστήριο αυτό, οι συμμετέχοντες έμαθαν τι σημαίνει design και πώς λειτουργεί ο κύκλος της σχεδίασης, από την ιδέα μέχρι την κατασκευή ενός αντικειμένου, μέσω της τρισδιάστατης εκτύπωσης. Στη συνέχεια έγιναν οι ίδιοι designers και ανακάλυψαν τον κόσμο της δημιουργίας σχεδιάζοντας το δικό τους προϊόν σε κατάλληλο σχεδιαστικό πρόγραμμα.

Παράξενοι Κόσμοι στο Ηλιακό Σύστημα

Η ψηφιακή παράσταση «Παράξενοι Κόσμοι στο Ηλιακό Σύστημα» μας ταξίδεψε σε ορισμένους από τους πιο «ακραίους» πλανήτες και δορυφόρους του Ηλιακού μας συστήματος. Από την καυτή Αφροδίτη έως τον παγωμένο Πλούτωνα, από την γεμάτη ηφαίστεια Ιώ έως τον υπόγειο ωκεανό που κρύβει η παγωμένη επιφάνεια της Ευρώπης και από τις θάλασσες μεθανίου του Τιτάνα έως τα πέρατα της βαρυτικής «κυριαρχίας» του Ήλιου, η παράσταση αυτή ανέδειξε την θαυμαστή πολυπλοκότητα των παράξενων κόσμων που κρύβει το Ηλιακό μας σύστημα.