Παρακολούθηση της παράστασης "Ελένη" 8/3/2018 "

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Στις 8 /3 / 2018 η Γ΄ τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε την θεατρική παράσταση « Ελένη» του Ευριπίδη, στο θέατρο «Κνωσός». Ακολουθούν εντυπώσεις των μαθητών από την παράσταση:

Η θεατρική παράσταση «Ελένη», που πρόσφατα παρακολουθήσαμε, ήταν εξαιρετική και με εντυπωσίασε . Οι ηθοποιοί ενσάρκωσαν τους ρόλους τους με πειστικότητα και κατάφεραν να συνδυάσουν το τραγικό με το κωμικό στοιχείο. Επίσης τα σκηνικά ήταν απλά και λιτά όπως ακριβώς ήταν και στα αρχαία θέατρα. Τα κουστούμια των ηθοποιών ήταν εντυπωσιακά και ιδιαίτερα η ενδυμασία της Ελένης. Τέλος, μεγάλη εντύπωση μου έκανε και η μουσική, η οποία ήταν βασισμένη σε αρχαία μουσικά όργανα, όμως θύμιζε αρκετά τη σύγχρονη και ταίριαζε απόλυτα με το ύφος του έργου.

Χολέβα   Μαρία

Ήταν μια εκπληκτική παράσταση, με πολύ καλή σκηνοθεσία, σκηνικά λιτά και η ερμηνεία των ηθοποιών ήταν άψογη. Μου άρεσε ιδιαίτερα που μπορέσαμε να συνδυάσουμε τις γνώσεις μας από το μάθημα στην παράσταση. Παράλληλα είδαμε και το τέλος της τραγωδίας. Επιπροσθέτως, ένα πολύ καλό στοιχείο ήταν το γεγονός ότι μας δόθηκε η ευκαιρία να κατανοήσουμε το έργο μέσα από έναν διαδραστικό και πιο άμεσο τρόπο.   Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία και ελπίζω και τα επόμενα παιδιά να έχουν αυτή τη μοναδική ευκαιρία.

Τσιρικοπούλου Αγγελική

eleni