Θεματική εβδομάδα - Επίσκεψη στο θέατρο Παλλάς "Δον Κιχώτης" 6/2/2018

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΛΛΑΣ

Την Τρίτη 6/2/2018 η Α΄ Γυμνασίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο θέατρο ΠΑΛΛΑΣ στο κέντρο της Αθήνας, όπου παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση «Δον Κιχώτης» του ισπανού συγγραφέα Μιχαήλ Θερβάντες.

Την επίσκεψη οργάνωσε η φιλόλογος κ. Ψαρρού Αμαλία στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας και γραμματείας αλλά εντάχθηκε επίσης και στις εκδηλώσεις για τη θεματική εβδομάδα του σχολείου.

Η παράσταση ήταν αξιόλογη και εντυπωσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

-Είδα την ικανότητα των ηθοποιών να εκτελούν διάφορους αστείους ρόλους. Μου έκαναν εντύπωση τα ευφάνταστα σκηνικά και κουστούμια. Θα ήθελα να ξαναδώ μερικά από τα εντυπωσιακά ακροβατικά και χορευτικά που παρουσίασε ο θεατρικός θίασος.

Δαυιδοπούλου Δανάη     Α1

-Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως ο πρωταγωνιστής έδωσε τη ζωή του για να μη σταματήσει να ονειρεύεται. Έμαθα πως δεν πρέπει να σταματάμε να ονειρευόμαστε, να μην το βάζουμε κάτω και να πολεμάμε για αυτό που θέλουμε πολύ.

Μητσόγλου Μυρτώ       Α2

-Μου έμειναν περισσότερο στη μνήμη οι σκηνές με τους ηθοποιούς να τραγουδάνε, να χορεύουν και όλα τα σκηνικά τα οποία ήταν φανταστικά. Έμαθα πως δεν θα πρέπει να σε εμποδίζει τίποτα από το να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου και τις επιθυμίες σου.

Κοντού Ραφαηλία   Α3

-Είδα μία ενδιαφέρουσα θεατρική παράσταση που δεν είχα ξαναδεί. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η γενναιότητα του Δον Κιχώτη. Το έργο μου έμαθε ότι πρέπει να ονειρευόμαστε και να έχουμε φαντασία. Αισθάνθηκα συγκίνηση και προβληματίστηκα.

Τάτσης Χρήστος Α5

20180206 100934