Θεματική εβδομάδα - Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο 2018

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Την Δευτέρα 5/2/2018 οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ξεναγήθηκαν στα Εργαστήρια Μελισσοκομίας και Σηροτροφίας, στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις του Εργαστηρίου Ζωοτεχνίας (προβατοστάσιο-βουστάσιο), στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Υδροβιολογίας, στο εμπορικό θερμοκήπιο καλλωπιστικών φυτών του Γ.Π.Α. και στην προθήκη της ελιάς του Πλάτωνα. Παράλληλα παρακολούθησαν στο Γεωργικό Μουσείο της σχολής ένα βίντεο, όπου έγινε σύντομη αναφορά στην πολυετή ιστορία του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες και τις ευκαιρίες που παρέχει η σχολή σε όλους εκείνους που θα αποφασίσουν να διαβούν τις πύλες της ως φοιτητές.

Εντυπώσεις των μαθητών από την επίσκεψη:

Από την επίσκεψή μας στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο, μεγαλύτερη εντύπωση μας έκανε η Ελιά του Πλάτωνα, μια ελιά που έφτασε ως τις μέρες μας από τα αρχαία χρόνια. Εντυπωσιακό ήταν και το εργαστήριο μελισσοκομίας και σηροτροφίας, όπου παρατηρήσαμε τη ζωή των μελισσών σε πραγματική κυψέλη με διάφανα τοιχώματα, και ενημερωθήκαμε για την ζωή του μεταξοσκώληκα και τον τρόπο παραγωγής του μεταξιού . Επίσης μου άρεσαν πολύ τα ψάρια στο ενυδρείο και τα οικόσιτα ζώα, ιδιαίτερα τα νεαρά σε ηλικία, που εκτρέφονται στη Σχολή, κάτι ασυνήθιστο για τα δεδομένα μιας μεγαλούπολης όπως είναι η Αθήνα.

Αθανασίου Ελένη Β1

Αναγνωστάκη Δανάη Β1