Εκπαιδευτική επίσκεψη - Μουσείο Πειραιά 2018

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ  11-1- 18

Την  Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018 τα τμήματα Α1 και Α4 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο Πειραιά στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας. Διοργανώτρια της επίσκεψης ήταν η καθηγήτρια αγγλικών κ. Γιατρά Αγγελική. Στο μουσείο το Α1  παρακολούθησε το πρόγραμμα « Με υφάδι και στημόνι» που αφορούσε την ενδυμασία στην Αρχαία Ελλάδα, ενώ το Α4 το πρόγραμμα «Πρόσκληση σε συμπόσιο» με θέμα την διατροφή στην αρχαιότητα. Οι μαθητές βρήκαν τα προγράμματα που παρουσίασε η αρχαιολόγος κ. Πίνη εξαιρετικά ενδιαφέροντα ενώ εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα του μουσείου.

ΣΧΟΛΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σήμερα, Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018, τα τμήματα Α1 και Α4 πήγαμε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Πειραιά. Είδαμε πολλά αγάλματα, αγγεία και άλλα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν στην Αρχαία Ελλάδα. Έμαθα τι τρώγανε οι Σπαρτιάτες και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Μου έκανε εντύπωση ένα πιάτο που χρησιμοποιούσαν γιατί στο κέντρο του είχε ένα βαθούλωμα ώστε η σάλτσα που έβαζαν πάνω στο ψάρι να μαζεύεται εκεί και να μπορούν να την τρώνε εύκολα. Πέρασα ωραία και έμαθα πολλά, κάτι που δεν περίμενα γιατί δεν μου αρέσει και πολύ η ιστορία. Θα ήθελα να ξαναπάω για να ξαναδώ αυτά τα μεγάλα αγάλματα που απεικόνιζαν διάφορα σημαντικά άτομα.

Ζωή Σταυροπούλου (Α4)

Στο αρχαιολογικό μουσείο του Πειραιά, είδα πολλά αγάλματα και μια μικρογραφία ενός αργαλειού. Επίσης διάφορα μικροπράγματα που χρησιμοποιούσαν για την καθημερινότητα τους οι άνθρωποι στην αρχαία Ελλάδα. Έμαθα πως ντύνονταν οι αρχαίοι και πως δούλευαν οι γυναίκες τον αργαλειό. Θα θυμάμαι πάντα πως η αρχαιολόγος με διάλεξε για να ντυθώ ως μία από τις γυναίκες της αρχαιότητας και θα ήθελα να ξαναδώ τα είδη ρουχισμού των αρχαίων Ελλήνων. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οι λεπτομέρειες και η προσοχή που έδιναν στα αγάλματα τους όταν τα έφτιαχναν.

Μελίνα Διώτη (Α1)

Στην επίσκεψη μας στο μουσείο είδα πολλά αγάλματα και κάποια ήταν πολύ μεγάλα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν τα μαλλιά των αντρών στην αρχαία εποχή τα οποία ήταν μακριά και μπούκλες.

Έμαθα πολλά για τις διατροφικές συνήθειες των ανθρώπων στα αρχαία χρόνια. Πολλά φαγητά που τα θεωρούμε τώρα δεδομένα τότε δεν υπήρχαν και για πρωινό έπιναν νερωμένο κρασί μέσα στο οποίο βούταγαν παξιμάδι. Επίσης δεν είχαν ποικιλία φαγητών. Επίσης έμαθα πως ήταν τα συμπόσια τότε. Δεν είχαν τραπέζια και καρέκλες αλλά κάτι καναπέδες που έμοιαζαν με κρεβάτια. Επίσης δεν έπαιρναν μέρος γυναίκες. Πέρασα πολύ ωραία γιατί έμαθα και είδα πολλά καινούρια πράγματα. Αυτό που θα ήθελα να ξαναδώ είναι η εικόνα από το συμπόσιο.

Μελίνα Σφυράκη ( Α4)

20180111 100552

20180111 101854

IMG 20180111 103918

IMG 20180111 113519-1

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο Πειραιά πραγματοποιήθηκε επίσης την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018 από τα τμήματα Α3 και Α5. Το Α3

παρακολούθησε το πρόγραμμα Μέτοικοι και Ξένοι και το Α5 το πρόγραμμα Δούλοι.

Εντυπώσεις μαθητών Α3 (Δαλαβούρα, Κουκόπουλος, Κατσινούλα, Πλωμαρίτη)

Έμαθαν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των μετοίκων. Τους εντυπωσίασαν οι έγχρωμες επιτύμβιες στήλες.

Εντυπώσεις μαθητών Α5 (Τωμαδάκης, Σιδηρόπουλος, Χατζάκης, Παπανικολάου, Τερζή, Ράπτη).

Έμαθαν για το πόσο δύσκολα περνούσαν οι δούλοι, ότι ήταν περισσότεροι από τους Αθηναίους. Τους έκαναν εντύπωση τα νομίσματα του Πειραιά.