Επίσκεψη στο Ψηφιακό Μουσείο Ακαδημία Πλάτωνος (15/12/2017)

Οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Α5 επισκέφτηκαν την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου το Ψηφιακό Μουσείο Ακαδημία Πλάτωνος, όπου περιηγήθηκαν τόσο στο χώρο (Ακαδημία Πλάτωνος) όσο και στο κόσμο των ιδεών. Γνώρισαν τον Πλάτωνα, ως ιστορικό πρόσωπο και ως φιλόσοφο. Διοργανώτρια της επίσκεψης ήταν η Θεολόγος κα Βιτζηλαίου Βαρβάρα και η φιλόλογος κα Ψαρρού Αμαλία. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων των Θρησκευτικών και της Ιστορίας.

Οι μαθητές σχολίασαν:

Με τη επίσκεψή μας στο ψηφιακό μουσείο πήρα μια γεύση της ζωής στην αρχαία Ελλάδα την εποχή του Πλάτωνα. Αισθάνθηκα περηφάνια για το έργο τω ν αρχαίων προγόνων μας.

Σοφία Παπαδάτου, Α5

Εντυπωσιάστηκα με τα βιντεάκια που είδαμε στο Ψηφιακό Μουσείο. Ήταν μια ευκαιρία να «φιλοσοφήσουμε».

Εσμεράλντα Μπουράκου, Α2

IMG 20171215 115829