Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο 6-11-2017

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017 τα τμήματα Β1 και Β4 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό μουσείο που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας και υπάγεται στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας και οι μαθητές με τη βοήθεια καταρτισμένου ξεναγού κατανόησαν καλύτερα τα σημαντικότερα   πολεμικά γεγονότα της ιστορίας του έθνους μας από την αρχαιότητα έως σήμερα.

Την επίσκεψη διοργάνωσε η φιλόλογος κ. Ψαρρού Αμαλία.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Έμαθα για τη λειτουργία της μακεδονικής φάλαγγας αλλά και για διάφορες στρατιωτικές τεχνικές των Περσικών πολέμων αλλά και της επανάστασης του 1821.

Αθανασίου Έλενα Β1

Μου έκανε εντύπωση η   ηρωική στάση της Ελλάδας σε αυτές τις δύσκολες στιγμές της ιστορίας της. Θα ήθελα επίσης να ξαναδώ τα αεροπλάνα και τα κανόνια που βρίσκονται στο προαύλιο και είναι πολύ εντυπωσιακά.

Αναγνωστάκη Δανάη Β1

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η ποικιλία όπλων μεγάλων και μικρών-που μου άρεσαν πάρα πολύ- καθώς και τα πολεμικά αεροπλάνα που δεν είχα ξαναδεί από κοντά.

Πέτρου Βασίλης Β4

Αισθάνομαι εντυπωσιασμένη και κατάπληκτη με το πλήθος των εκθεμάτων του μουσείου: στρατιωτικές στολές, όπλα, αεροπλάνα, μοτοσυκλέτες, αλεξίπτωτα. Εντυπωσιάστηκα επίσης από τις μακέτες και τους πίνακες που απεικόνιζαν ηρωικές μάχες

Παπαγιαννοπούλου Βασιλική   Β4

IMG 20171106 095923