Θεματική Εβδομάδα 8-12/5/2017

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Κατά τη διάρκεια της θεματικής εβδομάδας πραγματοποιήθηκαν από τους διδάσκοντες πολλές δραστηριότητες που άπτονται των θεμάτων που ορίζει η υπουργική απόφαση.

Παράλληλα, υπήρξε ενημέρωση από εκπροσώπους Φορέων και πραγματοποιήθηκαν δράσεις όπως παρουσιάζονται παρακάτω:

Θέματα Διαφυλικών Σχέσεων

1. Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και προφυλάξεις - ΚΕΕΛΠΝΟ, εκπρόσωπος κ. Λιάντης  (Γ Τάξη)

2. Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Δήμου Περιστερίου (Α, Β & Γ Τάξη)

3. Στερεότυπα - Φύλα - ΚΕΣΥΠ Ιλίου, υπεύθυνος κ. Νικολαΐδης (Α, Β & Γ Τάξη)

Επιπλέον, στα πλαίσια της διερεύνησης του ίδιου θέματος προβλήθηκε στους μαθητές της Α και Β τάξης η ξένη ταινία Billy Elliot - Γεννημένος χορευτής.

Θέματα Διατροφής και Υγείας

Δράση "Υγιεινό Πρωικό και φυσική δραστηριότητα"

Πραγματοποιήθηκε στα Γήπεδα Γρηγορίου με μεγάλη επιτυχία από τους μαθητές.

Βραβεύτηκαν για το υγιεινό και πλούσιο σε κατηγορίες τροφίμων πρωινό τους αλλά και για την ωραία του παρουσίαση και τη συνεργασία των μαθητών, τα τμήματα Α1, Α3, Β2, Β3 & Γ3, Γ5.

Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων

Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας στο θεματικό άξονα ?Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων? και στη θεματική ενότητα ?Προστατευτικοί παράγοντες ενάντια στον εθισμό?,

πραγματοποιήθηκε σε κάποια τμήματα του σχολείου μας το πρόγραμμα ?Πιστεύω στον εαυτό μου?.

Σκοπός του προγράμματος ήταν με τη  χρήση συγκεκριμένων τεχνικών, να ενδυναμώσει την αυτοεκτίμηση των μαθητών και να ενισχύσει την ψυχική τους ανθεκτικότητα.

IMG 20170510 094341

IMG 20170510 094415